Hlavní obsah
Foto: Milan Malíček, Právo

Koruna se propadla vůči dolaru na dvouleté minimum

Česká měna se v pondělí propadla k americkému dolaru na nejslabší úroveň od října 2006, tedy za posledních 27 měsíců. V odpoledních hodinách se dostala až na 22,15 Kč/USD. Koruna oslabila také k euru na 28,22 Kč/EUR. Vyplývá to z informací serveru Patria Online.

Foto: Milan Malíček, Právo
Koruna se propadla vůči dolaru na dvouleté minimum

Česká měna tak podle analytika investičního bankovnictví Komerční banky Jana Vejmělka zahájila nový týden v negativním duchu. "Koruna dnes oslabovala navzdory tomu, že okolní měny v regionu, polský zlotý a maďarský forint, stagnovaly. České koruně neprospělo zveřejnění PMI indexu průmyslové aktivity za leden," doplnil Vejmělek.

PMI index v lednu dosáhl 31,5 bodu, což znamená již sedmý měsíc v řadě hodnotu pod 50 bodů, tedy v pásmu snižující se aktivity v sektoru. "Vývoj PMI indexu tedy naznačuje, že i na počátku roku zaznamenávala česká průmyslová výroba pokles," míní Vejmělek.

Výrazné zhoršování českého makroekonomického obrázku a padající inflace podle něj České národní bance umožní pokračovat v uvolňování měnové politiky.

"K projednání měnové politiky a aktualizované inflační prognózy se centrální banka sejde již tento čtvrtek. V souladu s konsenzem očekáváme uvolnění měnových kohoutů o půl procentního bodu na 1,75 procenta," uvedl Vejmělek.

Dodal, že očekávané snižování sazeb je také jedním z argumentů, proč by měla koruna v první polovině letošního roku oslabit k hranici 29 Kč/EUR. Americký dolar se vůči euru krátce po 15:30 obchodoval na 1,28 USD/EUR.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků