Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Koruna je k dolaru nejsilnější za tři roky

Koruna v posledních dnech a týdnech posiluje k americkému dolaru, k němuž je nyní nejsilnější za tři roky. Od začátku měsíce posílila z 21,50 Kč/USD na čtvrtečních 21,20 Kč za dolar. Nejníže se kurz proti dolaru dostal ve středu, a to na 20,98 Kč/USD. Česká měna také posiluje proti euru na nejsilnější hodnoty od začátku pandemie. Překonala hranici 25,50 Kč/euro, aktuálně kolem 25,49 Kč/euro.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Koruna je k dolaru nejsilnější za tři roky

Dolar oslabil proti koruně od konce letošního března o pět procent a je na nejslabší úrovni od roku 2018. Vývoj dolaru bude teď podle něj významně záviset na signálech americké centrální banky (Fed) a jejích plánech na případné dřívější než očekávané zvyšování sazeb v USA.

Poptávce po koruně, a tedy růstu její ceny, významně pomáhá meziroční růst spotřebitelských cen a skutečnost, že Česká národní banka (ČNB) byla v minulosti jednou z mála centrálních bank, která se nebála zvedat sazby.

Mimo rostoucí atraktivitu české měny jde podle analytiků o oslabení dolaru na světových trzích. „Ten bude oslabovat i nadále, jelikož se ekonomická data ve světě vylepšují a investoři nevidí důvod držet bezpečný americký dolar,” odhadl analytik Purple Trading Štěpán Hájek.

„Koruna by tak mohla v nejbližších dnech překonat psychologickou úroveň 21 Kč/USD, kde lze však očekávat krátkodobý odraz. Ale udržení klesajícího trendu by neměla tato úroveň ohrozit,” dodal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků