Hlavní obsah
Ministr práce a sociálních věcí František Koníček Foto: Milan Malíček, Právo

Koníček navrhne, co dělat se systémem úřadů práce

Ministr práce v demisi František Koníček chce v září vládě předložit návrh řešení potíží s počítačovým systémem úřadů práce. Podle něj přechodné období do definitivního vyřešení může zabrat i čtyři roky. Úřady mají nynější systém od loňska, dosud nefunguje bez vad.

Ministr práce a sociálních věcí František Koníček Foto: Milan Malíček, Právo
Koníček navrhne, co dělat se systémem úřadů práce

Ministerstvo pod vedením exministra Jaromíra Drábka (TOP 09) systém pořídilo bez výběrového řízení. V budoucnu ho kvůli tomu zřejmě bude muset přestat používat.

„Pokud měl někdo představu, že vše sfoukne (vyřešení potíží) do roku 2014 či 2015, nezná zákony, nebo neví, o čem hovoří," řekl Koníček. Do konce srpna chce mít studii o tom, co bude možné provést, aby systém fungoval v přechodném období. To může trvat "minimálně po dobu dvou, tří i čtyř let", dodal ministr.

Podle něj ministerstvo totiž nemá žádnou strategii pro informační technologie, jak předpokládá zákon. Bude prý proto nutné tento dokument pro resort, úřady práce i správu sociálního zabezpečení vytvořit. Teprve poté, co výsledek schválí vláda, bude možné sestavit architekturu budoucího systému a vyhlásit tendry, míní Koníček. V září chce mít návrh řešení, který by obsahoval "krokovník týden po týdnu" s jednotlivými operacemi.

Návrh řešení se chystal už dřív

Návrh řešení začalo chystat už bývalé vedení ministerstva za Koníčkovy předchůdkyně Ludmily Müllerové (TOP 09). Připravovalo obří tendr za 1,4 miliardy korun na úplně nový systém, který by nahradil ten nynější. Chtělo ho mít od roku 2015. Výběrové řízení plánovalo odstartovat v červenci.

Dodavatele nynějšího systému nevybralo někdejší vedení ministerstvo práce v tendru. Připojilo se jen k rámcové smlouvě ministerstva vnitra se společností Fujitsu Technology Solutions. Podle antimonopolního úřadu tak resorty porušily zákon o veřejných zakázkách. Rozhodnutí o jedné z pokut a zákazu používání systému nyní šéf úřadu zrušil, případ vrátil k projednání.

Výběr systému měl na starosti bývalý Drábkův náměstek Vladimír Šiška. Toho policie loni obvinila z podplácení při jedné ze zakázek. Bývalému dodavateli údajně nabídl jinou velkou zakázku za stažení stížnosti k antimonopolnímu úřadu.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků