Hlavní obsah
Pohled na pokácené smrky a hynoucí lesní porosty ve Vítkově na Opavsku Foto: Denisa Doležalová, Právo

Konec kůrovce v Čechách? Vědci našli neškodný přípravek se stoprocentní účinností

Proti přemnožení kůrovce v českých lesích by lesníci mohli v budoucnu používat látku, kterou vyvinuli a nedávno odzkoušeli vědci z České zemědělské univerzity a odborníci ze společnosti Lučební závody Draslovka Kolín. Látka má až stoprocentní účinnost a samovolně se rozkládá na látky, které na rozdíl od dřívějších prostředků neškodí ozonové vrstvě.

Pohled na pokácené smrky a hynoucí lesní porosty ve Vítkově na Opavsku Foto: Denisa Doležalová, Právo
Konec kůrovce v Čechách? Vědci našli neškodný přípravek se stoprocentní účinností

Tým bude nyní usilovat o získání celosvětové registrace. O výsledku výzkumu ve středu informovali zástupci Technologické agentury (TA ČR), která projekt podpořila částkou přesahující deset miliónů korun.

Látka s názvem EDN se na stromy napadené kůrovcem aplikuje pomocí takzvané fumigace, kdy se poražené dřevo pokryje plachtou a pod ni se začne vhánět insekticidní plyn. Jeho malé molekuly prostupují dřevem a hubí při tom všechna vývojová stadia kůrovce, tedy vajíčka, larvy, kukly i dospělé jedince.

Výzkumníci EDN použili na neodkorněné kmeny jehličnatých stromů uložených pod plachtou. Spolupracovali při tom s Lesní správou Arcibiskupství pražského.

Kůrovci severskému se v tropických podmínkách daří dobře.

Foto: Novinky

„Ukázalo se, že několikahodinová fumigace ověřovanou technologií při použití českého fumigantu, zatím jen experimentálně dostupné látky EDN, dosahuje účinnost ošetření až stoprocentní usmrcení několika druhů kůrovců," uvedl člen výzkumného týmu Václav Stejskal z Výzkumného ústavu rostlinné výroby (VÚRV).

Škody za miliardy

Podle Stejskala nenechalo použití EDN na dřevu žádné stopy. V budoucnu by tak mohla výrazně pomoci v boji s kůrovcem, který v Česku způsobil a ještě způsobí letos škody odhadované na miliardy korun.

Kůrovcová kalamita nabrala i politický rozměr, když ministr zemědělství v demisi Jiří Milek (za ANO) začátkem května odvolal generálního ředitele státního podniku Lesy ČR Daniela Szóráda. Mezi hlavními důvody zmínil právě nekoncepční a nedostatečně razantní postup při řešení problémů s dřevokazným broukem.  [celá zpráva]

Se stejným problémem se potýkají i další evropské státy. „V žádných státech EU nemají alternativní látku, která by se pro fumigování kůrovců v lese dala efektivně použít," uvedl Stejskal.

V minulosti se v Evropě používal metylbromid, ten ale ničí ozonosféru a EU ho zakázala. Nově vyvinutá látka takové nevýhody nemá, k životnímu prostředí je šetrná. Lze ji rychle odvětrat. „Při reakci se vzdušnou vlhkostí se rychle a samovolně rozkládá na oxid uhličitý, čpavek a vodu,” uvedl Radek Aulický z VÚRV.
Látku nyní čeká další testování, tentokrát již přímo na rostoucích stromech.

Lesy v Moravskoslezském kraji z ptačí perspektivy

Video: Novinky

Výzkumníci původně testovali proti kůrovci i další látku z Draslovky Kolín, EDN ale přinesla lepší výsledky. Firma bude usilovat o registrace v USA, Austrálii a na Novém Zélandu.

Proti kůrovci lze lesy chránit i jiným způsobem než fumigací. Bez použití chemie se to dá udělat tak, že lesníci vyhledávají napadené stromy, neprodleně je kácejí a odvážejí pryč nebo je odkorňují. Tento postup je náročný na organizaci i počet lesních dělníků, při současné kalamitě proto správci lesa volí jednodušší a rychlejší řešení. Šíření škůdce částečně zabraňují lapače hmyzu. Napadené stromy se dají ošetřit postřikem, který ale nepronikne dovnitř dřeva a nezahubí všechny škůdce.

„Hloubkové ošetření dřeva teplem či mikrovlnným ozářením je zase možné na pile, ale ne v lese," dodali výzkumníci z VÚRV.

Problém s kůrovcem není nový, zvlášť smrkové porosty odumírají už několik let. V poslední době problém zhoršují horka a sucha. Lesníci se tomu snaží čelit vysazováním smíšených lesů, které by měly lépe odolávat výkyvům počasí a škůdcům. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků