Hlavní obsah
Foto: Martina Váňová

Komunisté s návrhem zákona o nájemném u vlády neuspěli

Ani po dnešním dni nemá ČR zákon o nájemném. Vláda na středečním zasedání odmítla návrh zákona, který vypracovali poslanci KSČM. Požadovali, aby se nájemné mohlo od 1. ledna příštího roku zvýšit maximálně o osm procent a v následujících letech maximálně o pět procent. Stejně jako rozpočet, i nájemné tak čeká na novou vládu.

Foto: Martina Váňová
Komunisté s návrhem zákona o nájemném u vlády neuspěli

Podle ministra financí Bohuslava Sobotky měla vláda vůči návrhu několik připomínek. Jedním z důvodů byly poplatky za dlouhodobě neobsazený byt. "Námitka směřovala k tomu, že by takovýto poplatek byl velmi obtížně spravovatelný a velmi obtížně kontrolovatelný," řekl na tiskové konferenci po jednání vlády Sobotka.

Nyní republika nemá právní předpis, který by nájemné v bytech s regulovanou činží určoval. Platí, že růst činží je možný jen po vzájemné dohodě pronajímatele a nájemce.

Vládní návrh neprošel

KSČM se návrhem zákona snažila nahradit vládu, jejíž zákon o nájemném na počátku března skončil ve sněmovně fiaskem. Většině koaličních poslanců nestál zákon za to, aby vůbec přišli hlasovat.

Komunisté, přestože tento návrh odmítli, z něho použili některé prvky, které považují za rozumné. Výše nájemného by se podle nich určovala dohodou obou stran. Pokud by ale k dohodě nedošlo, nemohlo by se zvýšit častěji než jednou ročně a víc než o pět procent.

Výjimkou by byl 1. leden 2005, kdy by nájemné mohlo vzrůst až o osm procent. Nájemné by přitom nemohlo růst donekonečna, ale jen do deseti procent nad průměrné nájemné v obci vypočtené ze všech bytů.

" Zákon o nájemném je nezbytná věc. Současná nejistota mezi pronajímateli a nájemníky je velká a škodí všem," řekl František Beneš, který je odborníkem KSČM na otázky bydlení.

Deregulace nájemného je nepopulární

Osamocená iniciativa komunistů v nájemném je o to pikantnější v tom, že vládní koalice bude mít velký problém přijít do voleb v roce 2006 s vlastním návrhem. Sociální demokracie, která se na počátku roku podvolila velkému tlaku lidovců a unionistů a souhlasila s trojím rychlým růstem nájemného až o deset procent ročně, totiž vzhledem k výsledkům voleb do Evropského parlamentu může přehodnotit svůj postoj.

O větší opatrnosti koalice nasvědčuje i skutečnost, že od březnové porážky při hlasování o nájemném už nepřišla se stejným návrhem. A to přesto, že to například unionistický ministr pro místní rozvoj Pavel Němec  bezprostředně po prohraném hlasování avizoval.

"US-DEU to navrhovala na program koaličních jednání, ale nebyla vůle stran zákon znovu předložit," řekl včera Právu mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Petr Dimun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků