Hlavní obsah

Kellnerovy prodejny elektroniky v Rusku chce koupit konkurence

Největší ruský prodejce elektroniky co do obratu, společnost M.Video, má zálusk na koupi sítě elektroprodejen Eldorado. Tu vlastní česká skupina PPF Group nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, uvedl tamní list Kommersant.

Kellnerovy prodejny elektroniky v Rusku chce koupit konkurence

Podle Kommersantu M.Video požádala ruský antimonopolní úřad o souhlas se stoprocentním převzetím Eldorada. Společnost M.Video jednala s Eldoradem o fúzi již v roce 2011, podle agentury Reuters se ale ke čtvrteční zprávě odmítla vyjádřit. Firma jen uvedla, že studuje různé možnosti konsolidace trhu. Komentář odmítly i Eldorado a skupina PPF.

M.Video loni zvýšila tržby o 20 procent na 158 miliard rublů (zhruba 98,4 miliardy korun). Řetězec loni otevřel 42 prodejen a nyní jich má 305. Tržby Eldorada loni vzrostly o 15 procent na 112 miliard rublů a na konci roku 2012 měla síť 404 obchodů.

Spojení obou řetězců by vytvořilo silnějšího konkurenta expandující síti Media-Saturn, která je součástí německého maloobchodního gigantu Metro. Media-Saturn vstoupila na ruský trh v roce 2006 a zatím na něm má 45 prodejen.

Společnost PPF se v Rusku výrazně angažuje. Provozuje tu zejména banku Home Credit&Finance Bank (HCFB), která patří k hlavním hráčům na trhu spotřebitelských úvěrů. Dále má zhruba 20 procent v těžební společnosti Polymetal.

Loni PPF vyměnila podíl v ruské bance Nomos za akcie Uralkali, která je největším producentem uhličitanu draselného na světě, a ovládla zemědělský holding RAV Agro-Pro. Minulý měsíc PPF získala od ruské banky Sberbank úvěr 185 miliónů eur na výstavbu první etapy kancelářského areálu na západním předměstí Moskvy.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků