Hlavní obsah
Zdevastovaný čtvrtý reaktor ve Fukušimě Foto: Reuters

Japonsko podcenilo riziko jaderné energie, uvádí zpráva o Fukušimě

Japonská vláda a elektrárenská společnost Tepco ignorovaly nebezpečí spojené s jadernou energií. Podnikly nedostatečná ochranná opatření u elektrárny ve Fukušimě, což mělo za následek jadernou katastrofu po zemětřesení z 11. března 2011. Vyplývá to ze závěrečné zprávy vládou jmenované vyšetřovací komise, která byla zveřejněna v pondělí.

Zdevastovaný čtvrtý reaktor ve Fukušimě Foto: Reuters
Japonsko podcenilo riziko jaderné energie, uvádí zpráva o Fukušimě

"Hlavní problém plynul z toho, že elektrárenské společnosti včetně Tepco a vláda nevnímaly reálnost nebezpečí, protože uvěřily mýtu jaderné bezpečnosti, ve jménu které se nějaká vážná nehoda v naší zemi nemůže stát," vysvětlili členové vyšetřovací komise, které citovala agentura AFP. Proto se po katastrofě roztavily tři reaktory. Kritizován byl i vládní Úřad pro jadernou a průmyslovou bezpečnost NISA.

Jaderná elektrárna po havárii

Foto: David Guttenfelder, Reuters

Jak dodala agentura Reuters, zpráva rovněž vyvolává pochybnosti, zda jsou další jaderné elektrárny připraveny na velké katastrofy navzdory novým bezpečnostním pravidlům. Podle zprávy by kroky přijaté v dalších jaderných elektrárnách nemusely být dostatečné, aby se vyrovnaly s velkou katastrofou způsobenou jak lidskou chybou, tak přírodní katastrofou. Japonsko patří mezi země sužované pravidelně přírodními katastrofami, zažívá zemětřesení doprovázená tsunami a v zemi jsou aktivní sopky.

Technici v druhém fukušimském reaktoru

Foto: Handout, Reuters

V závěru zpráva uvádí: „Tepco musí vzít vážně naše zjištění, vyřešit problémy a dosáhnout vyšší úrovně bezpečnosti. Stále nevidíme (ze strany Tepka) velký entuziasmus při vyšetřování nehody."

Tepco letos tajilo nepříjemné výsledky počítačové analýzy ohledně rozsahu škod v reaktorech. Představitelé firmy uvedli, že simulace byla nepřesná, ale novou už neudělali, uvedl list The Washington Post.

Protijaderná demonstrace v Tokiu

Foto: ČTK/AP

Subdodavatelská firma Build-Up, která se podílela na likvidaci následků havárie ve Fukušimě, po zaměstnancích chtěla, aby své osobní dozimetry nosili v olověném obalu. [celá zpráva]

Tepco také nevyměnilo vadná čidla v reaktorech, která po dlouhé měsíce dávala nesprávné výsledky. Zaměstnanci o datech měli pochybnosti, ale neobrátili se na vedení. Nová měřidla byla instalována jen v jednom reaktoru.

Demonstrující Japonci

Foto: ČTK/AP

Jde už o druhou zprávu vydanou během července ohledně katastrofy ve Fukušimě, která viní provozovatele a vládu. V Japonsku přitom sílí odpor proti energii z jádra. Před týdnem v Tokiu protestovalo proti jaderné energetice na 170 000 lidí. Odpůrci na podporu svých požadavků sehnali již přes 7,8 miliónu podpisů a tvrdí, že se Japonsko bez jaderné energie obejde. To však odmítá vláda, podle níž je energie z atomu pro zemi nezbytná. [celá zpráva]

Už první zpráva uvedla, že na vině je lidský faktor. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků