Hlavní obsah
Obchod v Tokiu láká na výrazné slevy. Foto: Yuya Shino, Reuters

Japonská ekonomika se propadla, svou roli sehrálo i počasí

Hrubý domácí produkt Japonska se ve druhém čtvrtletí v celoročním přepočtu propadl o 1,6 procenta po růstu o 4,5 procenta v předchozích třech měsících. Třetí největší ekonomiku světa zasáhl pokles spotřebitelských výdajů a exportu. Vyplývá to z pondělních údajů japonské vlády.

Obchod v Tokiu láká na výrazné slevy. Foto: Yuya Shino, Reuters
Japonská ekonomika se propadla, svou roli sehrálo i počasí

Horší výsledky ekonomiky by mohly zvýšit pravděpodobnost, že japonská centrální banka v příštích měsících přikročí k dalšímu uvolňování měnové politiky.

Spotřebitelské výdaje, které se na celkové ekonomické aktivitě v Japonsku podílejí zhruba 60 procenty, klesly ve druhém čtvrtletí o 1,7 procenta. Export se propadl dokonce o 16,5 procenta, ekonomiku nicméně podpořil více než desetiprocentní nárůst veřejných investic.

Důležitou roli ve vývoji ekonomiky ve druhém čtvrtletí mohlo podle analytiků hrát nepříznivé počasí, protože silné deště odrazovaly spotřebitele od nákupů. Ve třetím čtvrtletí by však mělo spotřebitelskou poptávku podpořit mimořádně teplé letní počasí.

„Stoupající příjmy by měly vést k růstu výdajů, zejména v horkém létě,” uvedl analytik Masamiči Adači ze společnosti JPMorgan. Dodal však, že pokud zůstane ekonomika ve třetím čtvrtletí slabá, mohla by se japonská centrální banka rozhodnout pro nová stimulační opatření.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků