Hlavní obsah
ČIŽP dala pokutu za porušení podmínek zasněžování v Krkonoších. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Inspekce potrestala vlekaře kvůli zasněžování

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila společnosti Mega Plus, která provozuje SkiResort Černá hora - Pec, pokutu 120 tisíc korun. Pro technické zasněžování svých lyžařských areálů na podzim 2018 nedodržela při odběru vody z potoků stanovené podmínky, uvedla inspekce ve středu.

ČIŽP dala pokutu za porušení podmínek zasněžování v Krkonoších. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Inspekce potrestala vlekaře kvůli zasněžování

Firma se proti pokutě odvolala. Ministerstvo životního prostředí odvolání zamítlo, sankci potvrdilo a 20. února 2020 nabyla právní moci.

„Firma nakládala s povrchovými vodami v rozporu s vydaným povolením,” uvedli zástupci Oblastního inspektorátu ČIŽP v Hradci Králové.

Inspektoři ČIŽP dostali v lednu 2019 od Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) podnět k došetření odběrů povrchových vod z Vlčího, Zeleného, Černohorského a Janského potoka. Kontrolní měření jejich průtoku Správa KRNAP provedla v listopadu 2018, kdy zjistila, že ve Vlčím a Zeleném potoce není při odběru vody dodržen minimální zůstatkový průtok.

„V takovém případě je provozovatel lyžařského areálu povinen zastavit odběr pro svá zasněžovací zařízení, což se nestalo. V Janském potoce pak nedosahoval průtok vody v toku hodnoty stanoveného minimálního průtoku, takže odběr pro zasněžování neměl být vůbec zahájen,” uvedla ČIŽP.

Firma tím podle inspekce ohrozila živočichy a vodní organismy. Minimální zůstatkové průtoky byly stanoveny proto, aby byly zachovány například podmínky pro život vodních organismů nebo samočisticí funkce toku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků