Hlavní obsah
Nabídková tabule novojíčínské provozovny. Foto: Státní zemědělská a potravinářská inspekce

Inspekce našla „éčka” v bubble tea bez chemických barviv

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) našla v nápoji bubble tea potravinářská aditiva, obecně „éčka”, přestože se nabízel jako nápoj bez chemických barviv. Vzorky inspektoři odebrali v novojičínské provozovně firmy Bubble Tea Elephant. V jednom nápoji bylo žluté barvivo E 102 tartrazin, ve druhém barvivo E129 allura červeň, uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Nabídková tabule novojíčínské provozovny. Foto: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Inspekce našla „éčka” v bubble tea bez chemických barviv

Konkrétně šlo o nápoj, který se skládal z 370 mililitrů zeleného jasmínového čaje a z 30 mililitrů mangového sirupu, v němž bylo zmíněné barvivo. Druhý vzorek byl odebraný z kuliček s příchutí jahoda, který se též prezentoval jako bez chemických barviv.

„Nabízením nápojů s označením 'bez chemických barviv', přičemž v hodnoceném nápoji a surovině k přípravě nápoje barviva prokazatelně byla, provozovatel porušil evropské nařízení k označování potravin. Potravinářská inspekce uložila provozovateli označit nápoje v souladu s požadavky zákona a zahájí s ním správní řízení o uložení pokuty," uvedl Kopřiva.

Oblíbený u dospívajících

Bubble tea je v Česku stále poměrně novinkou. Nápoj vznikl na Tchaj-wanu a říká se mu také perlivý či bublinkový čaj. Vyrábí se smícháním mléka s čajem, ovocným sirupem a cukrem. Čaj se podává studený. Oblíbený je právě ten, do něhož se přidávají želé kuličky s různou příchutí. Velkou oblibu si získal především u teenagerů, přestože je proti ostatním nápojům relativně drahý.

Jako bez chemických přísad nabízela některé nápoje bubble tea i firma BubbleStar, které je prodává pod značkou Bubbleology. Loni se kvůli tomu spustila kauza, která se přesunula ze sociálních sítí do mainstreamových médií. Internetová televize Stream.cz nechala v pořadu A DOST! kuličky pro výrobu otestovat a zjistilo se, že i tyto bubble tea obsahují chemická barviva. Firma poté slíbila, že změní recepturu.

Loni také SZPI zadržela 3,5 tuny želé kuliček pro přípravu bubble tea, které obsahovaly zakázanou látku konjak, označovanou také E425.

Firma Bubble Tea Elephant sídlí v Brně, provozovny však má kromě Nového Jičína pouze v Hodoníně a v Prostějově.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků