Hlavní obsah
Na jarmeku ožijí starodávná řemesla Foto: Lenka Zvonková

Horníci stávkovali a demonstrovali před Sněmovnou

Odboráři Mostecké uhelné společnosti a dceřiných firem v pátek ráno uskutečnili hodinovou výstražnou stávkou na protest proti zrušení vyhlášky, která horníkům zaručovala sociální výhody. Další desítky odborářů ze společnosti ČEZ a Severočeských dolů demonstrovaly před Sněmovnu proti privatizaci hnědouhelných společností.

Na jarmeku ožijí starodávná řemesla Foto: Lenka Zvonková
Horníci stávkovali a demonstrovali před Sněmovnou

Na dole Centrum v Záluží na Mostecku se stávky zúčastnilo na 100 havířů, dalších více než 200 podpořilo stávkující svými podpisy. Vedení těžební firmy oznámilo, že je ochotno závazek vůči svým zaměstnancům převzít.

"Společnost je připravena vyjednávat o převzetí závazku v rámci kolektivní smlouvy," potvrdila ČTK mluvčí firmy Liběna Novotná. Dodala, že dnešní prostávkovanou hodinu firma horníkům omluví, ale nezaplatí. Odboráři přerušili práci od 05:45 do 06:45.

Horníci MUS tak podpořili své kolegy z černouhelného Dolu Paskov na Frýdeckomístecku, kteří přerušili na 20 minut práci už v pondělí, i když i zde měla stávka původně trvat hodinu. Zrušením vyhlášky totiž havíři přišli o výplatu odstupného, dorovnání platů do průměrné výše rok po odchodu do důchodu a kompenzaci při přechodu z důlního na povrchové pracoviště.

Protesty havířů mají na Mostecku překvapivou podporu veřejnosti. Zatímco zářijovou stávku učitelů kritizovala polovina dotázaných obyvatel města, s požadavky horníků na statisícové odstupné v pátek souhlasilo osm z deseti dotázaných.

Výstraha vládě

"Je to výstraha ministerstvu práce a sociálních věcí, ale i dalším resortům. Vládní usnesení hovoří o analýze hornických dávek. My jsem však nabyli přesvědčení, že se jednalo bez nás. Se stížností kvůli zrušení vyhlášky se proto obrátíme na ústavní soud i veřejného ochránce práv," uvedl odborový předák MUS Vlastimil Waic.

Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach přistoupil podle něj při jednání s odboráři na některé ústupky.

"Z dlouhodobého hlediska ohlídá, jakým způsobem se budou chovat při koncipování kolektivních smluv zaměstnavatelé, kteří na zrušení vyhlášky tlačili. Zaručil se také, že sedm lidí z dolu Centrum a dolu Kohinoor, kterých se zrušení vyhlášky dotkne už teď v prosinci, bude ještě výjimečně odškodněno státem," doplnil Waic.

Před Sněmovnou proti privatizaci

Zhruba tři desítky odborářů z ČEZu a ze Severočeských dolů přišly v pátek ráno před Poslaneckou sněmovnu protestovat proti privatizaci hnědouhelných společností. Odboráři obou firem drží od 14. listopadu stávkovou pohotovost, protože privatizační proces nepovažují za transparentní. Sněmovna začala ráno na mimořádné schůzi jednat právě o privatizaci hnědouhelných firem.

Demonstranti se přesunuli do Sněmovny, kde jednání v klidu sledují z galerie pro hosty. Transparenty, které měly před budovou, museli nechat ve sněmovní šatně.

Ještě před Sněmovnou hýřili odboráři dobrou náladou a na přicházející ministry a poslance pokřikovali. Ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana (ČSSD) vítaly pokřiky "komunikátor" a "mediální hvězda". Na poslance za ČSSD Karla Šplíchala zase křikli: "Myslete na nás". Urban a Šplíchal reagovali úsměvem.

Ve čtvrtek odboráři informovali, že před přijetím dalších protestních kroků vyčkají na dnešní jednání sněmovny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků