Hlavní obsah

Gazprom přiškrtil Bělorusku dodávky zemního plynu

Ruský plynárenský monopol Gazprom sníží dodávky zemního plynu do Běloruska téměř o polovinu poté, co země neuhradila dluh 456 miliónů dolarů za dodávky. Do Evropy by měl plyn proudit bez omezení.

Gazprom přiškrtil Bělorusku dodávky zemního plynu

"Snížíme dodávky o 45 procent, ale zachováme tranzitní dodávky do Evropy přes Bělorusko," řekl agentuře Reuters mluvčí společnosti Sergej Kuprijanov. "Bělorusko zatím nenabídlo nic, co by vyřešilo otázku dluhu, který považujeme za porušení předchozích dohod. Mají peníze na splacení dluhu a my nechápeme, proč to nechtějí udělat," dodal.

 Dluh vznikl poté, co Gazprom od počátku tohoto roku zvýšil cenu plynu pro Bělorusko  a Ukrajinu na více než dvojnásobek.  Obě země si tento krok nechtěly nechat líbit a obvinily Moskvu, že se jedná o politicky motivovaný čin. Důsledkem krize došlo k poklesu dodávek ropy a plynu do Evropy, protože země odebíraly suroviny, určené pro ostatní evropské země. Bělorusko i Ukrajina se na konec s Gazpromem na vyšších cenách dohodly.

Gazprom je největším producentem zemního plynu na světě a na zásobování evropských zemí se podílí asi čtvrtinou. Klíčovou cestu pro ruský plyn do Evropy představuje Ukrajina. Přes Bělorusko dodává Gazprom plyn zejména do Polska a Německa.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků