Hlavní obsah
Sídlo banky BNP v Moulineaux nedaleko Paříže Foto: Gonzalo Fuentes, Reuters

Francouzská banka má platit rekordní pokutu 220 miliard

Americký soud v pátek oficiálně nařídil francouzské bance BNP Paribas zaplatit rekordní pokutu devět miliard dolarů (220 miliard Kč) v rámci urovnání obvinění z porušování amerických sankcí. Banka se na této pokutě dohodla již v loňském roce.

Sídlo banky BNP v Moulineaux nedaleko Paříže Foto: Gonzalo Fuentes, Reuters
Francouzská banka má platit rekordní pokutu 220 miliard

BNP se na konci loňského června přiznala, že porušila obchodní sankce Spojených států zajišťováním finančních transakcí pro klienty ze Súdánu, Kuby a Íránu. Právní zástupce banky Georges Dirani v pátek soudu řekl, že BNP přijímá "plnou zodpovědnost za své chování". Banka již podle agentury AFP velkou část pokuty uhradila.

Čistý zisk BNP se loni kvůli pokutě propadl na pouhých 157 miliónů eur (4,3 miliardy Kč) ze 4,8 miliardy eur v předchozím roce. Společnost tak vykázala nejnižší zisk od svého vzniku v roce 2000, kdy došlo ke spojení bank BNP a Paribas.

Ve čtvrtek banka oznámila, že v letošním prvním čtvrtletí zvýšila čistý zisk meziročně o 17,5 procenta na 1,65 miliardy eur (45 miliard Kč). Překonala tak očekávání analytiků, kteří čtvrtletní zisk podle průzkumu agentury Reuters odhadovali na 1,46 miliardy eur.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků