Hlavní obsah
Logo společnosti Sharp v Tokiu Foto: Yuya Shino, Reuters

Foxconn zaplatí za převzetí Sharpu 83 miliard, mělo to být mnohem více

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn se dohodl na převzetí ztrátové japonské firmy Sharp, dlouholeté ikony tamního elektronického průmyslu. Foxconn, který je jedním z hlavních dodavatelů společnosti Apple, zaplatí za dvoutřetinový podíl v japonské firmě 389 miliard jenů (82,8 miliardy korun), uvedl podle agentury Reuters ve středu Sharp. Částka je výrazně nižší, než kolik Foxconn nabízel ještě před měsícem.

Logo společnosti Sharp v Tokiu Foto: Yuya Shino, Reuters
Foxconn zaplatí za převzetí Sharpu 83 miliard, mělo to být mnohem více

Jednání o převzetí trvalo několik let. Smlouva na výrazně vyšší částku byla před měsícem již připravená k podpisu. Podle informací BBC měla být původní nabídka dokonce 5,9 miliardy dolarů (144,8 miliardy korun). [celá zpráva]

Další média uváděla částku zhruba o sto miliard jenů vyšší (asi 21 miliard korun), než je nyní konečná částka (v přepočtu tedy asi 104 miliard Kč). Foxconn totiž na poslední chvíli couvl s odkazem na nové informace o zadlužení Sharpu, který balancoval na pokraji bankrotu.

Dohodnutá transakce je i tak největší zahraniční akvizicí v tradičně izolovaném japonském technologickém sektoru. Sharp je podnikem s více než stoletou tradicí, vyráběl například vůbec první japonské televizory.

Dohodu o transakci firmy podepíšou 2. dubna v japonské Ósace.

Foxconn působí i v Česku, kde má továrny v Pardubicích a Kutné Hoře. Vyrábí tam například servery pro datová centra nebo notebooky.

Firma v minulosti čelila kritice kvůli mimořádně tvrdým pracovním podmínkám ve svých závodech.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků