Hlavní obsah

Firmy mohou využít daňové odpočty za hromadné testy

Právo, Jakub Svoboda

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Podniky, ve kterých probíhá hromadné testování proti covidu, mohou využít daňově uznatelných odpočtů nákladů. Upozorňuje na to ministerstvo financí (MF). Své zaměstnance nechává kvůli celorepublikovému prudkému nárůstu pozitivních případů v posledních týdnech pravidelně testovat antigenními testy stále více firem.

Foto: Tt News Agency, Reuters

Testování na koronavirus

Článek

„Daňová uznatelnost testů je jednou z efektivních cest, jak podpořit a motivovat firmy i jejich zaměstnance v testování,“ sdělila Právu Anna Vasko z tiskového oddělení MF.

Je to cesta, jak podpořit a motivovat firmy i jejich zaměstnance
Anna Vasko, ministerstvo financí

V případě osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) je podle ní při daňové uznatelnosti odpočtů nákladů za hromadné testy důležité, aby testy na covid-19 byly podloženy splněním pracovních podmínek podle zákoníku práce nebo jiných předpisů. Testování tak musí přímo souviset s chodem firmy či podnikání.

„V případě zaměstnavatelů jsou náklady na povinný test na covid-19 zaměstnanců podle zákoníku práce povinným výdajem zaměstnavatele. Jedná se o daňový výdaj podle zákona o daních z příjmů, konkrétně výdaj na bezpečnost a ochranu zdraví při práci a hygienické vybavení pracovišť,“ doplnila Vasko.

Zákoník práce v obecné rovině ukládá zaměstnavateli povinnost vytvářet bezpečné a zdraví neohrožující pracovní prostředí a předcházet zdravotním rizikům na pracovišti. „Zaměstnavatel je tedy povinen mj. soustavně vyhodnocovat zdravotní rizika zaměstnanců při zdolávání mimořádných událostí,“ upozornila Vasko.

Škoda Auto má připravená vlastní očkovací střediska

Koronavirus

Testování je tak daňově uznatelným výdajem. Jiná situace je ale podle ní v okamžiku, kdy toto testování poskytuje zaměstnavatel jako zaměstnanecký benefit, tzn. když uhradí zaměstnancům testování, které přímo nesouvisí s prací, například při odjezdu na zahraniční dovolenou, při návratu z ní apod. „V tomto případě nevzniká nárok na daňovou uznatelnost testů na covid-19,“ dodala Vasko.

Nemocenská se nezvýší

Daňově uznatelné odpočty nákladů pro firmy za hromadné testování jsou jedním z opatření, která mají v Česku zvýšit počet prováděných testů. Vláda si nakonec rozmyslela zvažované zvyšování nemocenské, kterým chtěla dostat do odběrových míst i lidi, kteří se sice necítí zdrávi, ale kvůli obavám z propadu příjmů na případné nemocenské se testovat nenechají.

Druhým opatřením má být navyšování kapacit pro bezplatné antigenní testy.

„Kapacity antigenního testování se neustále navyšují, především v souvislosti s vysokým zájmem veřejnosti. V součtu s PCR testy se momentálně provádí až 70 tisíc testů denně,“ sdělila k tomu v pondělí Právu mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová.

Antigenní testy odhalují tisíce bezpříznakových nákaz

Domácí

Firmy počty provedených antigenních testů zpravidla nikam nehlásí. Zaměstnance s pozitivními testy ovšem posílají na PCR testy na odběrová místa či do nemocnic.

Reklama

Výběr článků

Načítám