Hlavní obsah
Jiří Šmejc na archivním snímku z roku 2010 Foto: Profimedia.cz

Finančník Šmejc dosáhl na podíl v řeckém sázkovém kolosu OPAP

Řecko dokončilo prodej podílu 33 procent ve státním sázkovém monopolu OPAP česko-řecké investiční skupině Emma Delta, ve které působí český investor Jiří Šmejc. Jihoevropský stát tak získá 652 miliónů eur (zhruba 16,9 miliardy korun), informovala agentura Reuters.

Jiří Šmejc na archivním snímku z roku 2010 Foto: Profimedia.cz
Finančník Šmejc dosáhl na podíl v řeckém sázkovém kolosu OPAP

Prodej třetiny OPAP byl prvním případem privatizace, kterou po Řecku požaduje v rámci dohody o finanční pomoci Evropská unie a Mezinárodní měnový fond. Atény oznámily vítěze privatizace již v květnu, avšak prodej se zadrhl kvůli sporům o poplatky, které má OPAP platit svým partnerům za technologické a tiskové služby.

OPAP je jednou z největších sázkových firem v Evropě s akciemi na burze s obratem kolem čtyř miliard eur. Firma má od vlády monopol na sportovní sázení do roku 2020 a na loterijní sázky do roku 2030. Vlastní také exkluzivní práva na provozování videoloterijních terminálů (VLT).

OPAP nemá žádné dluhy a je nejziskovější firmou v Řecku. Výhled firmy však částečně zastiňuje prudké zvýšení daní a rozhodnutí odvolacího soudu, který se postavil proti monopolu firmy na sportovní sázení.

Skupinu Emma Delta vede český investor Jiří Šmejc spolu s řeckým podnikatelem Jorgosem Melisanidisem. Ten je synem rejdaře a jednoho z nejbohatších Řeků Dimitrise Melisanidise. Dalšími partnery jsou řecký podnikatel Christos Kopeluzos, ruská investiční společnost ICT Group a český fond KKCG.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků