Hlavní obsah
Burza v německém Frankfurtu nad Mohanem Foto: Staff, Reuters

Evropské akcie se vyšplhaly na dvouměsíční maxima

Evropské akcie v pátek pokračovaly v silném růstu a jejich hlavní indexy se vyšplhaly na dvouměsíční maxima. Akcie nadále těží z vyhlídek na rozšíření stimulačních opatření Evropské centrální banky (ECB), náladu na trhu navíc podpořilo překvapivé snížení úrokových sazeb v Číně.

Burza v německém Frankfurtu nad Mohanem Foto: Staff, Reuters
Evropské akcie se vyšplhaly na dvouměsíční maxima

Panevropský index FTSEurofirst 300 si v pátek připsal 1,95 procenta a uzavřel na 1490,63 bodu. Už ve čtvrtek přitom zpevnil o 2,1 procenta. Hlavní index německých akcií DAX v pátek přidal 2,88 procenta na 10.794,54 bodu a za celý týden získal 6,8 procenta. Zaznamenal tak nejvýraznější týdenní nárůst od února 2011.

Čínská centrální banka se v pátek rozhodla podpořit ekonomiku snížením úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu a zmírněním požadavků na minimální rezervy komerčních bank.

ECB na čtvrtečním zasedání ponechala úrokové sazby beze změny, stejně jako program nákupu dluhopisů. Její šéf Mario Draghi ale řekl, že banka v prosinci měnovou politiku přehodnotí. Upozornil také, že na čtvrtečním zasedání se diskutovalo o dalším snížení depozitní sazby.

K růstu evropských akciových trhů přispěly i dobré hospodářské výsledky některých podniků, například norské pojišťovny Gjensidige. Akcie švédského dodavatele telekomunikačních zařízení Ericsson ale šest procent odepsaly, neboť jeho čtvrtletní zisk zaostal za očekáváním analytiků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků