Hlavní obsah

Evropská komise schválila státní pomoc pro banku Dexia

Problémy sužovaná francouzsko-belgická banka Dexia získá od Francie a Belgie finanční injekci ve výši 5,5 miliardy eur (zhruba 138 miliard korun) a bude téměř zcela znárodněna. Evropská komise totiž nemá námitky ohledně státní pomoci pro Dexii, jak informovala agentura Reuters.

Evropská komise schválila státní pomoc pro banku Dexia

Záchranný plán již minulý týden schválili akcionáři firmy. Plán zabrání likvidaci podniku, která by podle členů správní rady mohla v Evropě způsobit podobný otřes jako dřívější krach banky Lehman Brothers ve Spojených státech. Francie a Belgie budou vlastnit téměř 96 procent společnosti Dexia.

„Tento plán zajišťuje, že pokračující přítomnost některých částí skupiny Dexia na trhu bude zcela oprávněná a že nebude uměle udržován při životě neúspěšný podnikatelský model. Zajišťuje i minimalizaci dopadů státní pomoci na konkurenční prostředí,“ uvedl eurokomisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia.

Společnost Dexia byla již dvakrát zachráněna pomocí peněz daňových poplatníků. Za finanční krize v roce 2008 získala od Francie, Belgie, Lucemburska a klíčových akcionářů 6,4 miliardy eur. Loni byli představitelé Francie, Belgie a Lucemburska nuceni dohodnout se na dalších opatřeních na záchranu podniku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků