Hlavní obsah
Sídlo Evropské komise v Bruselu. Foto: Profimedia.cz

Evropská komise lepí díry v rozpočtu, Česko by mohlo doplácet pět miliard

Evropská komise bude kvůli chybějícím penězům po členských zemích Evropské unie chtít navýšit rozpočet EU na letošní rok až o deset miliard eur. Píše to týdeník European Voice. Na Česko by tak při použití běžného příspěvkového klíče připadlo kolem 200 miliónů eur (asi pět miliard korun).

Sídlo Evropské komise v Bruselu. Foto: Profimedia.cz
Evropská komise lepí díry v rozpočtu, Česko by mohlo doplácet pět miliard

„Pokud Evropská komise Českou republiku oficiálně v této záležitosti osloví, bude to významné zahraničně-politické rozpočtové rozhodnutí a vláda jako celek se tím bude vážně zabývat,“ sdělil mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Žádost o poskytnutí dodatečných fondů by měla přijít do dvou týdnů. Mluvčí eurokomisaře pro rozpočet Janusze Lewandowského řekl, že půjde o „významnou sumu“. Nezbytná je podle něj k pokrytí „díry“ mezi předpokládanými platbami pro letošní rok a závazky, které unie má a z nichž některé do letošního roku přešly z minulých let.

Fondy i programy vysychají

Pokud by se rozpočet unie nenavýšil, pak by to ale pro Česko mohlo znamenat letos výpadek ještě větší sumy, než o jakou by navýšila svůj příspěvek do unijního rozpočtu. Peněz v současném rozpočtu se nedostává například v kohezní politice, kterou míří peníze z EU do chudších regionů. Problémy se týkají i výzkumu a školství.

Šéf rozpočtového výboru Evropského parlamentu Alain Lamassoure řekl, že Evropský sociální fond určený k podpoře zaměstnanosti je od začátku tohoto měsíce bez prostředků. Problémy má i výměnný studentský program Erasmus, tomu peníze dojdou zřejmě na konci příštího týdne. Program pro vědu by stejný problém měl čekat na konci října. Kvůli nejistotě plateb tak nebudou podepisovány žádné nové vědecké projekty.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků