Hlavní obsah
Lucemburský premiér a šéf eurozóny Jean-Claude Juncker Foto: Str, Reuters

Evropa se z krize dostane, ať Čína pomůže nebo ne, tvrdí Juncker

Předseda skupiny ministrů financí eurozóny, tzv. Eurogroup, Jean-Claude Juncker by rozhodně přivítal čínské investice na starém kontinentě v rámci řešení dluhové krize v eurozóně. Na druhou stranu se neobává, že by se to mělo dít za politické ústupky nejlidnatější zemi světa. Uvedla to agentura Reuters.

Lucemburský premiér a šéf eurozóny Jean-Claude Juncker Foto: Str, Reuters
Evropa se z krize dostane, ať Čína pomůže nebo ne, tvrdí Juncker

Evropští lídři v rámci bruselského summitu uskutečněného minulý týden na záchranu bankrotujícího Řecka začali koketovat i s možnou pomocí ze strany Číny. Ta má totiž značné přebytky a nabízí se proto, aby je investovala v Evropě.

„Skutečnost, že by Čína či další země mohly být zapojeny do komplexního řešení, mě nedělá starosti ani v nejmenším,“ nechal se slyšet v rozhovoru pro německou televizi ARD Juncker, který je rovněž lucemburským premiérem.

Jedním dechem však Juncker dodal, že Evropa Čínu k vyřešení svých problémů nepotřebuje. „I kdyby se Čína a další investoři neúčastnili záchranných akcí, tak rozhodnutí, která jsme učinili, jsou dostatečně razantní na to, abychom dokázali překonat dluhovou krizi sami,“ sdělil Juncker.

Žádost o čínskou pomoc se totiž dostala pod palbu kritiky pro potenciálně silné oslabení Evropy ve vyjednávání v politických a hospodářských sporech s Pekingem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků