Hlavní obsah
Cla se mají týkat například motocyklů Harley Davidson. Foto: Profimedia.cz

EU schválila cla na ikonické americké zboží

Země Evropské unie ve čtvrtek jednomyslně schválily plán Evropské komise zavést cla na americké zboží dovážené do EU v objemu 2,8 miliardy eur (72 miliard Kč) ročně. Jde o „typicky” americké zboží jako motorky Harley Davidson, džíny nebo whiskey bourbon. Informovaly o tom agentury Reuters a DPA s dovoláním na diplomatické zdroje.

Cla se mají týkat například motocyklů Harley Davidson. Foto: Profimedia.cz
EU schválila cla na ikonické americké zboží

Daň bude ve výši 25 procent a je reakcí na stejně vysokou daň, kterou USA uvalily na dovoz oceli a hliníku.

Bude to znamenat, že zboží, kterého se cla budou týkat, zdraží, protože bude jeho dovoz pro obchodníky nákladnější.

Rozhodnutí musí ještě potvrdit komisaři EU, půjde ale jen o formalitu. Kdy začnou cla platit, ovšem není jasné, Evropská komise předpokládá, že to bude od července.

Spojené státy zavedly cla na dovoz oceli ve výši 25 procent a na dovoz hliníku ve výši 10 procent už v březnu. Evropská unie, Kanada a Mexiko měly z placení těchto poplatků prozatímní výjimku, která ale koncem května vypršela.

Kanada následně oznámila, že od 1. července zavede odvetná cla na americké zboží v celkové hodnotě 16,6 miliardy kanadských dolarů (281 miliard Kč). Kromě ocelářských výrobků bude jejich terčem řada dalších produktů včetně potravin a nápojů. Také Mexiko se rozhodlo uvalit cla na dovoz ocelářských a některých potravinářských produktů ze Spojených států.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků