Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Petr Hloušek, Právo

Elektrická auta mohou být do sedmi let levnější než benzínová, tvrdí studie

Pokud budou nadále zlevňovat baterie do elektromobilů jako dosud, mohou být vozy na elektrický pohon do sedmi let levnější než jejich verze s tradičním benzínovým pohonem. Vyplývá to ze studie Bloomberg New Energy Finance (BNEF), kterou autoři představili ve čtvrtek v Londýně.

Ilustrační foto Foto: Petr Hloušek, Právo
Elektrická auta mohou být do sedmi let levnější než benzínová, tvrdí studie

Ceny některých modelů aut na elektřinu a benzín se mají podle studie vyrovnat už v roce 2024 a o rok později budou elektromobily dokonce levnější.

Podle BNEF by očekávaná masová výroba lithium-iontových baterií a lepší technologie měly snížit ceny těchto baterií. Nesmí se však zvýšit cena hlavní suroviny pro výrobu baterií, lithia. Jiná studie americké banky Morgan Stanley počítá s tím, že ceny lithia za tři roky klesnou o 45 procent. Důvodem má být výrazný růst těžby v Chile, která je největším producentem lithia na světě. Přebytek lithia na trhu má převážit nad rostoucí poptávkou po bateriích pro elektromobily.

Lithium by se v budoucnu mohlo těžit i v Česku, pod Krušnými horami je jedno z největších evropských ložisek tohoto kovu. Přípravy na těžbu probíhají i na druhé straně hranic v Německu.

Nástupu elektromobilů pomáhá boj řady zemí a měst proti emisím. V Německu některá města zakazují vjezd aut se spalovacím motorem do centra. Ceny elektromobilů se již dnes v některých zemích blíží těm benzínovým díky štědrým státním dotacím. Příkladem je Norsko, kde už vozy na elektrický pohon tvoří skoro polovinu prodejů. Rychle přibývá elektromobilů také v Číně, kterou trápí vysoké znečištění ovzduší.

V Česku je zatím elektromobilů na silnicích sotva procento, několikrát větší zastoupení pak mají hybridy, tedy auta kombinující elektrický a spalovací motor.

Na elektromobily se chce zaměřit i největší tuzemská automobilka Škoda Auto. Do roku 2025 slibuje představit deset elektrických modelů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků