Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Tim Aeppel, Reuters

Ekonomika USA rostla nejpomaleji za tři roky

Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států se loni zvýšil o 2,3 procenta. To je nejméně od roku 2016 a znamená to, že růst největší ekonomiky světa už druhý rok za sebou zaostal za tříprocentním cílem administrativy prezidenta Donalda Trumpa. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnilo americké ministerstvo obchodu.

Ilustrační foto Foto: Tim Aeppel, Reuters
Ekonomika USA rostla nejpomaleji za tři roky

Za loňským zpomalením hospodářského růstu v USA stály zhoršující se ekonomické podmínky ve světě a negativní dopady obchodního sporu s Čínou. Předloni největší ekonomika světa vzrostla o 2,9 procenta. V letošním roce by růst mohl podle ekonomů zvolnit asi na 1,8 procenta, výhled navíc čelí více rizikům. K nim patří i nový koronavirus, který se šíří z Číny.

Podnikové investice se ve čtvrtém čtvrtletí snížily o 1,5 procenta. Pokles tak zaznamenaly už třetí čtvrtletí za sebou, což je nejdelší série od roku 2009. Na podnikatelskou důvěru mělo negativní dopad napětí v obchodních vztazích.

Spotřebitelské výdaje, které se na celkové ekonomické aktivitě v USA podílejí více než dvěma třetinami, se ve čtvrtém čtvrtletí zvýšily o 1,8 procenta. Jejich růst tak výrazně zpomalil z 3,2 procenta ve třetím kvartálu.

Americká centrální banka (Fed) ve středu podle očekávání ponechala svou základní úrokovou sazbu beze změny a poukázala na pokračující hospodářský růst a příznivé podmínky na trhu práce ve Spojených státech. Šéf Fedu Jerome Powell rovněž upozornil na známky stabilizace světové ekonomiky. Varoval nicméně, že nadále existují rizika pro budoucí vývoj, včetně nového typu koronaviru.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků