Hlavní obsah
Sídlo Evropské centrální banky ve Frankfurtu Foto: Kai Pfaffenbach, Reuters

Ekonomika EU po hlubokém propadu vzrostla nejvíce od roku 1995

Ekonomika Evropské unie se ve třetím čtvrtletí částečně zotavila z koronavirového propadu. Hrubý domácí produkt (HDP) se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 12,1 procenta. V prvním rychlém odhadu to v pátek oznámil evropský statistický úřad Eurostat. Jde o nejvýraznější nárůst od roku 1995, kdy Eurostat tento údaj sleduje.

Sídlo Evropské centrální banky ve Frankfurtu Foto: Kai Pfaffenbach, Reuters
Ekonomika EU po hlubokém propadu vzrostla nejvíce od roku 1995

Za rapidním růstem však stojí nízká srovnávací základna. Ve druhém čtvrtletí se ekonomika EU totiž kvůli dopadům koronaviru propadla o rekordních 11,4 procenta. V eurozóně HDP klesl o 11,8 procenta.

Nejvyšší mezičtvrtletní růst zaznamenala Francie, kde ekonomika stoupla o 18,2 procenta. Ve Španělsku se HDP zvýšil o 16,7 procenta a v Itálii o 16,1 procenta.

Česká republika se naopak zařadila k zemím s nejpomalejším růstem, její ekonomika vzrostla o 6,2 procenta. Pomaleji se zotavuje pouze ekonomika Litvy, kde se HDP zvýšil o 3,7 procenta.

První rychlý odhad je založen na dílčích údajích, které se budou dál zpřesňovat. Další zprávu o vývoji HDP za třetí čtvrtletí Eurostat zveřejní 13. listopadu.

Míra nezaměstnanosti v EU i v zemích eurozóny zůstala podle dat Eurostatu v září na srpnových hodnotách. Zatímco v celé sedmadvacítce bylo bez práce 7,5 procenta lidí, ve státech platících eurem to bylo 8,3 procenta.

Spotřebitelské ceny v eurozóně podle rychlého odhadu Eurostatu v říjnu v meziročním srovnání klesly o 0,3 procenta. Zůstávají podobně jako v září na nejnižší hodnotě za čtyři roky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků