Hlavní obsah
Úvěrový trh těží z nebývale vysokého zájmu o hypoteční úvěry. Foto: Milan Malíček, Právo

Ekonomice se daří. Lidé si půjčují více a lépe splácejí úvěry

Celkový dluh obyvatel dosáhl koncem třetího čtvrtletí letošního roku výše 1,92 biliónu korun, což je meziroční nárůst o 134 miliard. Počet lidí s dluhem se meziročně snížil na 3,06 miliónu osob. Výrazně se snížil objem ohroženého dluhu. Vyplývá to z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací zveřejněných v úterý.

Úvěrový trh těží z nebývale vysokého zájmu o hypoteční úvěry. Foto: Milan Malíček, Právo
Ekonomice se daří. Lidé si půjčují více a lépe splácejí úvěry

Výrazně klesl objem nespláceného dluhu. Koncem třetího čtvrtletí 2016 nesplácelo dlouhodobé dluhy 30 371 lidí, což bylo meziročně o osm procent méně.

Celkový objem ohroženého dluhu, tedy dluhu, u nějž nebyly zaplaceny tři po sobě jdoucí řádné splátky, meziročně klesl o devět procent a koncem září 2016 činil 46,3 miliardy korun, což je o čtyři a půl miliardy méně než ke stejnému období minulého roku.

„I v letošním třetím čtvrtletí pokračoval trend, kdy sice klesá celkový objem nespláceného dluhu i počet lidí s ohroženým dlouhodobým dluhem, ale zároveň stále stoupá počet lidí, kteří nesplácejí své krátkodobé úvěry určené na spotřebu,“ sdělil Novinkám výkonný ředitel registru Jiří Rajl.

Zvýšený zájem o hypoteční úvěry

Počet úvěrových smluv se meziročně také snížil o 65 tisíc na 5,8 miliónu. Objem dlouhodobého dluhu však poprvé v historii přesáhl hodnotu jeden a půl biliónu korun, když ve třetím čtvrtletí činil 1,51 biliónu. Důvodem je zvýšený zájem o hypoteční úvěry.

Úvěrový trh letos těží z nebývale vysokého zájmu o hypoteční úvěry, kterému nahrávají dlouhodobě rekordně nízké úrokové sazby a nízká nezaměstnanost. Tyto faktory přitom ovlivňují i celkovou ochotu lidí k půjčkám,“ okomentovala situaci Zuzana Pečená, výkonná ředitelka registru.

Objem dlouhodobého dluhu rostl nejrychleji u věkových kategorií 25 až 29 let a 45 až 54 let, a to shodně o deset procent. Objem krátkodobého dluhu nejrychleji rostl o 15 procent u mladých lidí ve věku 15 až 24 let a o 11 procent ve věkové kategorii 25 až 29 let.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků