Hlavní obsah
Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

EK: Česká ekonomika zpomalí, růst v Unii se zastaví

Letošní tempo růstu české ekonomiky podle prognózy Evropské komise zpomalí na 4,4 procenta. Ještě na jaře přitom komise očekávala, že růst bude 4,7 procenta. V roce 2009 pak česká ekonomika poroste o 3,6 procenta, odhaduje komise.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
EK: Česká ekonomika zpomalí, růst v Unii se zastaví

Jen o něco málo lepší odhad pro následující rok má ministerstvo financí. To počítá s růstem 3,7 procenta. Podle něj naopak letošní vysoká inflace, která má být v průměru 6,4 procenta, se v roce 2009 sníží na 2,9 procenta.

Výrazné zpomalení čeká také celou Evropskou unii. Podle EK totiž růst hospodářství se kvůli finanční krizi v příštím roce téměř zastaví, HDP vzroste jen o 0,2 procenta, přičemž ekonomika eurozóny poroste dokonce jen o 0,1 procenta.

Letos hospodářství EU zpomalí na 1,4 procenta HDP, což je ve srovnání s rokem 2007 zhruba poloviční tempo růstu. Ještě větší propad však zažije eurozóna, kde růst HDP zpomalí z loňských 2,7 procenta na 1,2 procenta.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků