Hlavní obsah
Zemědělství zažívá zlaté časy. Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Dotace a velké zisky. České zemědělství zažívá zlaté časy

Zisk českého zemědělství loni meziročně stoupl o 25,9 procenta na 20,22 miliardy korun. Šlo o druhý nejlepší výsledek od roku 2000, lepší byl jen v roce 2014. Předběžné výsledky představil Český statistický úřad (ČSÚ) na páteční tiskové konferenci. Odhadovaný objem vyplacených dotací na výrobu se meziročně se zvýšil o 3,4 procenta.

Zemědělství zažívá zlaté časy. Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Dotace a velké zisky. České zemědělství zažívá zlaté časy

Zemědělská produkce meziročně vzrostla o 1,8 procenta na 129,3 miliardy korun.

Rostlinná produkce loni meziročně vzrostla o 3,5 procenta na 77,3 miliardy korun. Nejvyšší nárůst byl u kukuřice na zrno. Hodnota živočišné produkce se snížila o 0,2 procenta na 46,3 miliardy korun, hlavně kvůli poklesu cen mléka, drůbeže a vajec.

Podle ředitele odboru statistiky zemědělství, lesnictví a životního prostředí ČSÚ Jiřího Hrbka loni dále klesaly ceny zemědělských výrobců u mléka. „Cenový sešup, který byl v roce 2015, pokračoval téměř do konce roku 2016,” řekl.

Jurečka je spokojen

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) k tomu podotkl, že neví o větším počtu zemědělců, kteří by skončili s chovem krav nebo je převedli na masnou produkci. S celkovým loňským výsledkem zemědělství je spokojen.

Odhadovaný objem vyplacených dotací na výrobu se meziročně zvýšil o 3,4 procenta na 30,8 miliardy korun. „Celkový objem dotací roste,“ uvedl Jurečka.

Zemědělci podle něj peníze dostávají například za dobrou péči o zvířata nebo za redukci pesticidů. Dodal, že bude nutné podporovat zemědělce a potravináře do té doby, než se zvýší produkce s vysokou přidanou hodnotou a zlepší se schodek agrárního zahraničního obchodu.

Podle nedávného průzkumu Libertariánského institutu považují tři čtvrtiny lidí proces získávání dotací za složitý. Dominantním požadavkem dotazovaných bylo dotace zjednodušit a zprůhlednit. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků