Hlavní obsah
Boeing 787 Dreamliner na singapurském letišti. Za ním vzlétá Airbus A330-300 Foto: Edgar Su, Reuters

Dodávky dreamlinerů se kvůli další závadě odkládají, Boeing omezí jejich výrobu

Výrobce letadel Boeing nemůže vybřednout z potíží. Dodávky typu 787 Dreamliner se dále odloží. Loni se prokázaly nedostatky při spojení křídel s trupy. Když letouny nyní firma kontrolovala a upravovala, zjistila, že se objevily problémy s kvalitou u důležité části nosu letadla.

Boeing 787 Dreamliner na singapurském letišti. Za ním vzlétá Airbus A330-300 Foto: Edgar Su, Reuters
Dodávky dreamlinerů se kvůli další závadě odkládají, Boeing omezí jejich výrobu

Problém se podle listu The Seattle Times týká části nosu nad palubní deskou, která je důležitá pro udržení tlaku v pilotní kabině. Nejde sice o závadu, která by mohla ohrozit bezpečnost letu, ale spáry jsou nad mezí tolerance.

Oprava představuje další zpoždění při odložených dodávkách dreamlinerů. Dodatečné inspekce a opravy donutily Boeing dále zpomalit sníženou výrobu tohoto typu.

„Boeing na pár týdnů mění prioritu výrobních kapacit ve prospěch inspekcí a úprav. Během této činnosti bude výroba snížena na méně něž pět kusů za měsíc,“ uvedla firma v prohlášení.

Zatím není jasné, zda budou inspekce nosu nutné i u strojů, které jsou už v provozu, americký úřad pro letectví (FAA) o tom teprve rozhodne.

FAA zatím ještě nechválil ani plán Boeingu provádět kontrolu spojů trupu jen u vybraných letadel, a ne u všech, protože je při nich znemožněna demontáž části vnitřního vybavení.

Boeing vyrobil v červnu jen jeden dreamliner, první po pětitýdenní pauze. Ten ale čekal na dodání od podzimu, protože dodávky dreamlinerů byly přerušené na půl roku do letošního března. Přerušené pak opět byly v květnu.

Na Boeing přitom po dvou smrtelných haváriích způsobených systémem korigujícím let MCAS těžce dopadlo skoro dvouleté uzemnění typu 737 MAX. Problémy s kvalitou měl i při dodávkách tankovacích letadel pro americké letectvo USAF.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků