Hlavní obsah
Muž si v Madridu vybírá peníze z bankomatu zestátněné Bankie. Foto: Sergio Perez, Reuters

Do Španělska dorazila finanční pomoc pro banky, skoro bilión korun

Do Španělska doputovala finanční pomoc 39,5 miliardy eur (zhruba 999 miliard korun), kterou recesí sužovaná jihoevropská země použije na pomoc bankovnímu sektoru. Informovala o tom agentura AP, podle níž teď penězi disponuje státní záchranný fond.

Muž si v Madridu vybírá peníze z bankomatu zestátněné Bankie. Foto: Sergio Perez, Reuters
Do Španělska dorazila finanční pomoc pro banky, skoro bilión korun

Mluvčí ministerstva hospodářství uvedla, že banky peníze dostanou v nadcházejících dnech. Španělsko žádalo o finanční pomoc proto, aby se jeho banky mohly vypořádat se zátěží nesplácených úvěrů. Jejich objem narostl v roce 2008 a následujících letech, jak se začaly projevovat dopady krize na realitním trhu.

Z celkové částky 39,5 miliardy eur by asi 37 miliard eur měly dostat čtyři největší banky, které už vláda zestátnila. Největší díl pomoci dostane Bankia, pro kterou je vyčleněno zhruba 18 miliard eur. Catalunya Caixa má dostat asi devět miliard eur, Novagalicia 5,5 miliardy a Valencia Bank zhruba 4,5 miliardy eur.

Zbylých 2,5 miliardy eur má pomoci nedávno založené „špatné bance“ Sareb, což je ústav, který má od ostatních bank odkupovat nedobytné úvěry a další pohledávky.

Výměnou za pomoc budou muset banky omezit rozsah aktivit o 60 procent, snížit počet poboček o 50 procent, přestat úvěrovat developery a naopak se zaměřit na půjčky drobné klientele a úvěry malým a středním firmám. Například Bankia, která patří k největším úvěrovým ústavům ve Španělsku, v této souvislosti plánuje propustit asi 6000 zaměstnanců. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků