Hlavní obsah
Salmonela byla v polském kuřecím a slepičím mase. Ilustrační foto Foto: SVS

Do Česka se za měsíc dostalo 21 tun polského drůbežího se salmonelou

Za poslední zhruba měsíc veterináři zjistili 14 případů, kdy bylo do ČR dovezeno drůbeží maso z Polska se salmonelou. Celkem šlo o 21 tun masa, uvedl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Salmonela byla v polském kuřecím a slepičím mase. Ilustrační foto Foto: SVS
Do Česka se za měsíc dostalo 21 tun polského drůbežího se salmonelou

Většinou v případě polského drůbežího šlo o chlazené produkty. Když testy bakterie zjistily, byly už snězené. Ve dvou případech pak odborníci zjistili salmonelu také v mase z Česka.

Dvanáct příjemců těchto zásilek, mezi nimiž jsou například Těšínské jatky nebo firma Bilbo šmak z Mostu, musí nyní před uvolněním dalších polských zásilek na trh nechat drůbeží maso prověřit na salmonelu. Přikazují jim to individuální veterinární opatření, která správa pro každého příjemce vypsala.

Veterináři naposledy informovali o zásilkách se salmonelou na konci května, kdy uvedli, že se do ČR od poloviny dubna dostalo 16 tun polského drůbežího se salmonelou.

V Česku letos platila od konce února do konce března mimořádná opatření kvůli nálezu salmonely ve zhruba 700kilogramové zásilce hovězího z Polska a předchozímu nedostatečnému informování o dovozu masa z jatek, která v polském Mazovském vojvodství porážela nemocné krávy. Polsko mělo přijmout opatření, kterými by podobným incidentům předcházelo. ČR od plošného opatření upustilo po tlaku Evropské komise.

Seznam provozovatelů, pro které byla za poslední měsíc
vypsaná mimořádná veterinární opatření
Jaromír JašLipník nad Bečvou
Pavel VodičkaJaroměř
SOMAK PLUSŠlapanice u Brna
Bilbo šmakMost
ŘEZNÍK - Libor Šrol, s.r.o.Trutnov
TopKetshop.cz, s.r.o.Trutnov
Pavel VítekNáchod
Těšínské jatky,s.r.o.Český Těšín
LM MASO s.r.o.Plasy
SPASTUP s.r.o.Vestec
Basali.com s.r.o.Kladno
MRAZÍRNY PLZEŇ - DÝŠINA a.s.Dýšina
Zdroj: SVS

V polovině dubna se pak veterináři domluvili s ministerstvem zemědělství a začali uplatňovat individuální veterinární opatření.

„Od 18. dubna, kdy po dohodě s ministerstvem začala správa opatření uplatňovat, byla opatření postupně uplatněna celkem ve 24 případech,” dodal mluvčí. Poslední bylo vypsané 11. června. V posledních dvou týdnech tak už nová opatření nemuseli veterináři vypisovat.

Pozor na prkénko

„Místně příslušná krajská veterinární správa může opatření uplatněná proti konkrétnímu provozovateli zrušit, pokud dotyčný doloží, že přijal veškerá opatření, aby na trh neuváděl kontaminované potraviny - nejlépe sérií vyhovujících vyšetření. Aktuálně jsou tedy v platnosti opatření v 19 případech,” vysvětlil Vorlíček.

Salmonela způsobuje akutní průjmové onemocnění. Při dostatečné tepelné úpravě masa je však riziko nákazy minimální. Salmonely jsou podle veterinářů zničeny při tepelné úpravě nad 70 stupňů Celsia po dobu deseti minut, případně při úpravě při vyšší teplotě po kratší dobu, nebo nižší teplotě po delší dobu. Je ale třeba dát pozor na riziko takzvané křížové kontaminace potravin, když člověk například použije stejný nůž, prkénko či nádobí na syrové maso a poté třeba na zeleninu.

Anketa
Kupujete polské maso?
Ano
8.3 %
Ne
86.8 %
Původ masa nesleduji
4.9 %
Celkem hlasovalo 242 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků