Hlavní obsah
Budova Deutsche Bank ve Frankfurtu nad Mohanem. Foto: Kai Pfaffenbach, Reuters

Deutsche Bank překvapila nečekaným ziskem

Německá investiční banka Deutsche Bank za první čtvrtletí letošního roku vykázala nečekaný zisk 206 milionů eur (5,6 miliardy korun) před zdaněním. V pondělí o tom informoval server listu Frankfurter Allgemeine Zeitung. Analytici přitom počítali s masivní ztrátou ve výši 248 milionů eur (6,74 miliardy korun).

Budova Deutsche Bank ve Frankfurtu nad Mohanem. Foto: Kai Pfaffenbach, Reuters
Deutsche Bank překvapila nečekaným ziskem

Po zdanění se zisk sice smrskl na 66 milionů eur (1,8 miliardy korun), analytici nicméně naopak očekávali po zdanění prohloubení ztráty na 338 milionů eur (9,2 miliardy korun).

První čtvrtletí přitom bylo poznamenáno začátkem koronavirové krize. Deutsche Bank se navíc v minulých letech potýkala s problémy kvůli vlně skandálů.

Server listu Financial Times zdůraznil, že banka v pondělí oznámila vyčlenění půl miliardy eur na krytí úvěrových ztrát v příštím čtvrtletí. V loňském roce šlo jen o 140 milionů eur.

Hospodářské výsledky banky v posledních letech táhly dolů náklady na řešení soudních sporů.

Deutsche Bank byla jednou z řady finančních institucí, které americké úřady začaly vyšetřovat kvůli praktikám při prodeji hypotečních cenných papírů před vypuknutím světové finanční krize v roce 2007. V rámci urovnání sporu s americkým ministerstvem spravedlnosti, k němuž do šlo až na konci roku 2016, musela banka zaplatit 7,2 miliardy dolarů.

Další miliardy musela Deutsche Bank zaplatit kvůli skandálům s praním špinavých peněz ruskými občany nebo s manipulacemi úrokovou sazbou. Když se situace začala zlepšovat, hospodářské výsledky začaly negativně ovlivňovat náklady na restrukturalizaci.

Celkové náklady na ni do roku 2022 banka vyčíslila na 7,4 miliardy eur (170 miliard korun). V rámci restrukturalizace banka postupně ruší celkem 18 tisíc pracovních míst, polovinu z nich v Německu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků