Hlavní obsah
Ministr dopravy Vladimír Kremlík Foto: Koláž Novinky.cz s Právo a ČTK

Dálnice se v Česku nestaví, ministerstvo ale namalovalo 400 kilometrů

Budování dálnic není disciplínou, v níž by vláda Andreje Babiše excelovala, o to více se věnuje představování vizí. Jednu takovou předvedlo ministerstvo dopravy ve čtvrtek, dosud plánovanou síť má rozšířit o více než 400 kilometrů. Vloni se v Česku otevřelo 34 kilometrů, předloni pouze 4 kilometry nových dálnic.

Ministr dopravy Vladimír Kremlík Foto: Koláž Novinky.cz s Právo a ČTK
Dálnice se v Česku nestaví, ministerstvo ale namalovalo 400 kilometrů

Nové dálnice by tvořily okruh středních Čech a měly by ulevit přetíženým cestám v okolí Prahy, uvedl ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) s tím, že stavět by se mohlo začít po roce 2030.

Nový dálniční okruh by měl mít celkovou délku 442 kilometrů, přičemž 396 kilometrů by mělo být zcela nových, dalších 46 kilometrů okruhu by měly tvořit trasy ze stávající dálniční sítě. Nové čtyřproudové dálnice by tak propojily například Plzeň s Táborem a Humpolcem, dále by okruh pokračoval například k Poděbradům, Mělníku či Řevničovu až zpátky k Plzni.

Stavět se má do roku 2050

Zadání podrobné studie k novým dálnicím připravuje Ředitelství silnic a dálnic, hotová by měla být do konce příštího roku. Po jejím vyhodnocení by ministerstvo mělo pokračovat v dalších krocích. Příprava staveb by mohla začít v následujících deseti letech, se stavbou pak stát počítá po roce 2030 až do roku 2050.

Foto: Ministerstvo dopravy

Ministerstvo podle Kremlíka začalo koncepci připravovat kvůli předpokladům dalšího vývoje v dopravě. Do studie proto zahrnulo představy o demografickém vývoji v zemi a přírůstku obyvatel zejména v oblasti Prahy a středních Čech, dále technologický rozvoj v dopravě či nové úlohy energetiky v dopravě. Podle studie by v dalších desetiletích vývoj v dopravě mohl vést k přetížení spojení do Prahy, a to zejména tranzitní dopravou. Současná dálniční síť, jejíž podstatná část vznikla už v 60. letech, totiž vede veškeré dálniční tahy pouze do hlavního města. Na Moravě je naopak podle studie aktuálně plánovaná dálniční síť dostačující. Nové dálnice by doplňovaly ty současné, nenahrazovaly by je.

Stávající plán dálniční sítě počítá se zhruba 2110 kilometry, dostavěno z něj není stále kolem 800 kilometrů.

Česko výrazně zaostává ve výstavbě dálnic i za svými partnery z V4 Polskem či Maďarskem, jejichž tempo výstavby v posledních 20 letech je téměř pětkrát rychlejší. Maďarsko má v současnosti kolem 1900 kilometrů, Polsko zhruba 1700 kilometrů dálnic a dalších 2500 kilometrů rychlostních silnic. Ze států V4 zaostává pouze Slovensko s přibližně 484 kilometry dálnic.

Příprava staveb trvá až 13 let

Kolik by nové dálnice stály, zatím není zcela jasné, s novými tahy však počítá i Národní investiční plán, který pro ně vyčlenil 290 miliard korun. Ministerstvo proto hledá nové zdroje financování staveb, mimo jiné i ze soukromých zdrojů.
Teď je v Česku kolem 1306 kilometrů dálnic, stávající plán počítá s dalšími zhruba 800 kilometry. Podle ministra by do pěti let měly být zahájeny všechny podstatné části těchto zbývajících projektů. Stavby by podle Kremlíka měly v budoucnu rozhýbat legislativní změny, které by měly podstatně zkrátit přípravu dálnic. Nyní trvá až 13 let.

Vloni bylo v Česku zprovozněno 34 kilometrů nových dálnic. Letos stát plánuje otevřít 21 nových kilometrů.

Anketa
Jste spokojeni s tempem výstavby dálnic v ČR?
Ano
6.5 %
ne
93.5 %
Celkem hlasovalo 10106 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků