Hlavní obsah
Foto: Petr Horník, Právo

D1 čeká desetiletá rekonstrukce, z jejího povrchu zmizí panely

Dálnici D1 čeká od příštího roku obří rekonstrukce. V plánu je nový povrch a také rozšíření dálnice v obou směrech o jeden metr. Nový povrch i šířku dostane přes 160 kilometrů D1. Uvedla to Česká televize. Stavba zahrne úsek od Mirošovic na Benešovsku až po Kývalku u Brna. Ředitelství silnic a dálnic náklady na rekonstrukci odhaduje kolem 18 miliard korun.

Foto: Petr Horník, Právo
D1 čeká desetiletá rekonstrukce, z jejího povrchu zmizí panely

"Předpokládané náklady na tuto rekonstrukci se pohybují kolem 18 miliard korun s tím, že předpoklad opravy všech těch úseků je do deseti let," upřesnila mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková.

Jako první bude vyměněn povrch v nejkritičtějším místě - od Větrného Jeníkova po Velké Meziříčí.  Rekonstrukce úseku začne příští rok. Z dálnice byl měl zmizet "skákavý" povrch z betonových panelů. Ten je v některých místech ve špatném stavu už mnoho let. Nejhorší je situace právě u Velkého Meziřící.

Dálnice se rozšíří o zhruba jeden metr z každé strany nebo ve středním dělícím pásu. Ve všech dalších rekonstrukcích tak budou moci zůstat průjezdné dva pruhy a opravy dálnice už nebudou provoz tolik zpomalovat.

Tři pruhy na  D1 se zatím nechystají. Bylo by potřeba vykoupit další pozemky, rekonstruovat většinu mostů. Tři pruhy má D1 nyní pouze zhruba 20 kilometrů před Prahou. V budoucnu by tři pruhy mohly být i v okolí Brna.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků