Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jan Handrejch, Právo

ČSÚ zhoršil údaje o růstu ekonomiky na konci loňského roku

Česká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku vzrostla meziročně o 1,4 procenta, uvedl v úterý Český statistický úřad (ČSÚ). Proti odhadu z konce února je to zhoršení o desetinu procentního bodu. Dvouprocentní růst HDP za celý loňský rok statistici potvrdili.

Ilustrační foto Foto: Jan Handrejch, Právo
ČSÚ zhoršil údaje o růstu ekonomiky na konci loňského roku

„Proti předchozímu odhadu byly využity nové údaje za sektor vládních institucí a také zpřesněné informace o daních na produkty. Toto zpřesnění mělo na tempo růstu HDP ve 4. čtvrtletí pouze mírný dopad,” uvedl ČSÚ.

Výdaje na konečnou spotřebu domácností ve čtvrtém čtvrtletí meziročně vzrostly o dvě procenta, tvorba hrubého fixního kapitálu byla vyšší o 4,3 procenta. Výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí se meziročně zvedly o 4,2 procenta.

Letos by měla růst ekonomika rychleji

Ze zvýšené domácí i zahraniční poptávky těžila podle ČSÚ většina odvětví, zejména zpracovatelský průmysl, informační a komunikační činnosti, profesní a administrativní činnosti, obchod a doprava.

Letos by měla česká ekonomika růst rychleji než loni. Ministerstvo financí očekává růst o 2,7 procenta, centrální banka o 2,6 procenta a Evropská komise o 2,5 procenta.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků