Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

ČOI varovala před falešnými e-shopy

Česká obchodní inspekce varovala spotřebitele před nákupem na podezřelých e-shopech s doménou „cz”. Jedná se o e-shopy, které prodávají hlavně obuv a vyznačují se špatnou češtinou v obchodních podmínkách. Majitelem je firma z Německa. Zákazníkům prý nepřišlo zaplacené zboží, informoval v pátek mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
ČOI varovala před falešnými e-shopy

„Reagujeme na řadu stížnosti spotřebitelů, kteří si u těchto e-shopů objednali a zaplatili zboží, to ale nedorazilo,” řekl Novinkám Fröhlich.

V nedávné době se objevilo mnoho internetových stránek s koncovkou „cz“ nabízejících zejména obuv, na kterých se nevyskytují žádné údaje o prodávajícím.

„Obchodní podmínky nasvědčují tomu, že se jedná o nepovedený automatický překlad do českého jazyka. Česká obchodní inspekce před nákupem na těchto doménách spotřebitele varuje,” dodal mluvčí.

V některých případech soudného zákazníka od nákupu hned odradí fakt, že název internetové stránky neodpovídá ani prodávanému sortimentu, kdy v názvu stránky je například výraz „instalatérství“, prodávaným zbožím je však obuv. V jiných případech ale není podezření tak nápadné, jak dokazují i případy poškozených zákazníků.

Platit jde jen předem

ČOI uvedla, že se jedná například o internetové stránky: www.obchudeksen.cz, www.arena-cross.cz, www.berounmaminkam.cz, www.instalaterstvi-lavicka.cz, www.1soukromazskv.cz, www.bytyholice.cz, www.vsdubrava.cz či www.dchrad.cz.

Stránky registrovala společnost 1API GmbH z německého Hamburku, držitelé domén jsou zpravidla osoby sídlící v Německu či na české fiktivní adrese. U těchto e-shopů je obvykle jedinou možnou formou úhrady platba předem.

Tyto webové adresy zařadila ČOI také na svůj seznam rizikových e-shopů, před kterými varuje webových stránkách zde: www.coi.cz/cz/spotrebitel/rizikove-e-shopy.

Upozornila zároveň, že seznam nikdy nemůže být kompletním výčtem všech rizikových e-shopů, které existují.

Inspekce také kontaktovala národního registrátora domény sdružení CZ.NIC, které je na základě porušení vytyčených pravidel oprávněno registraci domény zrušit či zablokovat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků