Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

ČOI si došlápne na prodejce, bude nahrávat při předváděcích akcích

Na tolik kritizovaných předváděcích akcích, kde se stávají oběťmi zejména osoby z řad seniorů, bude moci od příštího roku Česká obchodní inspekce (ČOI) pořizovat zvukové a obrazové záznamy. Umožní to kontrolní řád, který vstoupí v účinnost od 1. ledna 2014, uvedlo ministerstvo průmyslu a obchodu.

Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
ČOI si došlápne na prodejce, bude nahrávat při předváděcích akcích

Použití záznamové techniky má podle náměstka ministra průmyslu Tomáše Hajduška odradit prodejce od použití agresivních obchodních technik. „Mám tím na mysli například bránění v odchodu z prodejní akce bez toho, aby byl proveden nákup nebo odebírání občanských průkazů a odmítání jejich vrácení bez uzavření kupní smlouvy. A v neposlední řadě křičení na seniory či přímé vyhrožování,“ sdělil Hajdušek.

ČOI je připravena vybavit všechny regionální inspektoráty příslušnou technikou a začít ji využívat ihned od začátku příštího roku. Podle inspekce novinka umožní lépe dokázat případné porušení zákonů. „Například losování slev za plentou, podpis smlouvy v zákoutí, tlak na seniory nebo manipulaci se smlouvami,“ uvedl mluvčí ČOI Denis Gaidoš.

Podle návrhu novely zákona o ochraně spotřebitele budou také muset pořadatelé předváděcích akcí hlásit dopředu ČOI místo konání, datum, časový harmonogram a jaké zboží na akci budou nabízet. [celá zpráva]

Agresivita na akcích roste

Firem, které oslovují zejména důchodce s předváděcími akcemi, je v ČR asi 500. Tyto akce fungují v Česku sice 20 let, ale agresivita se k nim přidala až v posledních sedmi letech a stále se stupňuje. Už několik týdnů se také objevují po celé zemi podpisové archy „Petice proti šmejdům“.

ČOI uložila v letošním prvním čtvrtletí za použití nekalých obchodních praktik na předváděcích akcích pořádajícím firmám pokuty za 5,4 miliónu korun. Porušení zákona zjistila v 81 procentech případů. Celkem inspektoři v prvním kvartále roku provedli 113 kontrol, porušení předpisů zjistili v 92 případech. ČOI provinilcům uložila celkem 37 pokut.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků