Hlavní obsah
Vývoj základní sazby ČNB Foto: Martin Havelka, Novinky

ČNB zvýšila úrokové sazby. Podraží úvěry a hypotéky

Bankovní rada České národní banky (ČNB) ve čtvrtek zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení úvěrů a vkladů, stoupla o 0,25 procentního bodu na dvě procenta.

Vývoj základní sazby ČNB Foto: Martin Havelka, Novinky
ČNB zvýšila úrokové sazby. Podraží úvěry a hypotéky

Pro zvýšení sazeb hlasovalo všech sedm členů rady, uvedl na tiskové konferenci  guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Pro obyvatele zvyšování sazeb ČNB znamená dražší úvěry a hypotéky, ale také vyšší úročení peněz uložených na účtech. Na trhu se nicméně projevuje se zpožděním a mísí se s dalšími faktory, jako je obchodní politika bank a tlaky konkurence. Například hypotéky po loňském zdražování letos na začátku roku zlevňovaly.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok

Foto: Petr Hloušek, Právo

Naposledy centrální banka zvýšila úrokové sazby loni v listopadu. V minulém roce sazby zvýšila celkem pětkrát - nejprve v únoru a poté od června čtyřikrát v řadě na každém zasedání.

„Hlavní příčinou dnešního rozhodnutí ČNB je pravděpodobně vyšší inflace v kombinaci s méně posilujícím kurzem koruny ve srovnání s očekáváním centrální banky. Naopak pro ponechání sazeb na současné úrovni spíše hovořil pokračující nejistý vývoj v zahraničí, zejména průmyslu,” komentoval ekonom ING Jakub Seidler. Upozornil, že základní úroková sazba je nyní nejvyšší za deset let.

Průměrná úroková sazba hypoték.

Foto: Martin Havelka, Novinky

„Dopad dnešního kroku ČNB na hypoteční sazby bude velmi omezený, ty totiž reagují především na tržní úrokové sazby delších splatností, které zůstávají v posledních měsících nižší – právě z titulu obav ohledně dalšího budoucího vývoje,” dodal Seidler.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků