Hlavní obsah
Foto: Luděk Fiala, Novinky

ČNB dala J&T Bance kvůli porušení zákona pětimiliónovou pokutu

Česká národní banka (ČNB) dala pětimiliónovou pokutu J&T Bance za porušení zákona o bankách a zákona o podnikání na kapitálovém trhu. Banka podle rozhodnutí ČNB například prováděla pro klienta obchody, které byly pro ni ztrátové a pro klienta vysoce ziskové. ČNB o tom informovala na svém webu. Banka pokutu přijala.

Foto: Luděk Fiala, Novinky
ČNB dala J&T Bance kvůli porušení zákona pětimiliónovou pokutu

ČNB bance nařídila, aby telefonická komunikace ohledně poskytované investiční služby klientům probíhala pouze na nahrávaných telefonních linkách nebo mobilních telefonech. To souvisí se zjištěním ČNB, že J&T Banka prováděla pro jednoho klienta od září 2014 do února 2015 obchody, které byly pro banku ztrátové a pro klienta vysoce ziskové.

Dokument hovoří o tom, že J&T Banka nebo jiná firma ze skupiny J&T prodávala firemní dluhopisy klientovi. Ten je následně prodával bance nebo jiné firmě ze skupiny zpět za vyšší cenu a vydělal tak 4,5 miliónu korun.

„Vzhledem k charakteru obchodů a míře jejich synchronizace s navazujícími obchody je podle správního orgánu zřejmé, že obchody byly předem domluveny,” uvedla ČNB. Navíc není k dispozici komunikace s klientem ohledně obchodů, což by podle zákona mělo být.

Banka se bránila tím, že nechtěla přijít o významného klienta. Tomu prý chtěla pro ni nevýhodnými obchody kompenzovat předchozí ztrátové obchody, které bance dával za vinu, uvedl server IHNED.cz, který na pokutu upozornil.

Nařízen mimořádný audit

J&T Banka dále neupravila ve vnitřních předpisech postupy a procesy pro řízení úvěrového rizika, což ČNB vyhodnotila jako porušení zákona o bankách. Banka má rovněž podle rozhodnutí provést na své náklady mimořádný audit řídicího a kontrolního systému zaměřený na ověření systému odměňování a dodržování zásad odměňování.

„Banka ke dni rozhodnutí ČNB výraznou část opatření uložených ve správním řízení již implementovala a stanovenou pokutu akceptovala,” řekla serveru mluvčí banky Monika Veselá.

J&T Banka patří do finanční skupiny J&T, jejímiž akcionáři jsou slovenští podnikatelé Ivan Jakabovič a Jozef Tkáč a čínská společnost CEFC China Energy Company Limited (CEFC).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků