Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Fabian Bimmer, Reuters

Cla na dovoz oceli povedou ke ztrátě pracovních míst, varují podniky v USA

Americké podniky varovaly před riziky, které pro americkou ekonomiku představují cla na dovoz oceli a hliníku, jež Spojené státy zavedly vůči svým obchodním partnerům včetně EU. Píše o tom deník Financial Times. Vysoké ceny oceli podle podniků mohou ohrozit desetitisíce amerických pracovních míst.

Ilustrační foto Foto: Fabian Bimmer, Reuters
Cla na dovoz oceli povedou ke ztrátě pracovních míst, varují podniky v USA

USA jsou největším dovozcem oceli. V roce 2016 se na globálním dovozu oceli podle objemu podílely osmi procenty. Největšími dodavateli jsou Kanada a EU. Ty byly mezi trhy, které měly dočasnou výjimku z cel zavedených v březnu, od pátku se cla týkají i jich.

Ceny této suroviny v USA již ve čtvrtek vyskočily o 12 procent a očekává se, že ještě dále porostou. Financial Times píší, že obavy opatření vzbuzuje u zpracovatelů kovů, ale i u zástupců chemického či automobilového průmyslu.

„Omezení dodávek těchto surovin do USA a uvalení cel na dovoz našich nejbližších obchodních partnerů bezprostředně ohrožuje americké výrobce,“ uvedla v prohlášení Koalice amerických výrobců a zpracovatelů kovů, která je sdružením 30 tisíc firem, jež podle vlastních slov zaměstnávají dohromady přes milión lidí.

Donald Trump při jednání s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem

Foto: Evan Vucci, ČTK/AP

Financial Times připomínají, že když bývalý prezident George W. Bush v roce 2002 uvalil cla na dovoz oceli, která vydržela 21 měsíců, podle různých odhadů to vedlo ke ztrátě 20 až 200 tisíc pracovních míst. Prezident tehdy od cel ustoupil po tlaku ze strany EU.

Paradoxně americký prezident Donald Trump dlouhodobě argumentuje, že jedním z hlavních cílů jeho politiky je záchrana amerických pracovních míst. Toho se snaží dosáhnout právě ochranářskou politikou v podobě cel.

Trump podepsal výnos, na jehož základě USA uvalily dovozní cla ve výši 25 procent na ocel a 10 procent na hliník, v březnu. Několik zemí, mezi nimi členové EU, Kanada a Mexiko, obdrželo měsíční výjimku, která poté byla prodloužena o další měsíc do konce května. Ve čtvrtek Američané uvedli, že svým partnerům už výjimky neprodlouží. EU, Kanada i Mexiko chystají protiopatření. Případná obchodní válka by poškodila ekonomiky obou stran. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků