Hlavní obsah
Severokorejský vůdce Kim Čong-un Foto: Kyodo, Reuters

Čína přestane dovážet severokorejské uhlí, Kimův režim přijde o přísun peněz

Čína vystupňovala tlak na KLDR kvůli jejímu jadernému programu a v sobotu oznámila, že do konce roku zastavuje dovoz veškerého uhlí ze Severní Koreje. Krok, o němž s odvoláním na ministerstvo obchodu informovala agentura Reuters, připraví už tak izolovanou zemi o podstatnou část příjmů. Čína tak podpoří sankce uvalené OSN.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un Foto: Kyodo, Reuters
Čína přestane dovážet severokorejské uhlí, Kimův režim přijde o přísun peněz

Peking už loni v dubnu oznámil, že přeruší dovoz uhlí z KLDR, aby naplnil sankce OSN, které mají totalitní severokorejský režim připravit o prostředky na vývoj jaderných zbraní a balistických raket. Výjimky ale Čína dělala u dodávek, které údajně nebyly spojeny s vojenským programem. Navzdory určitým omezením tak Severní Korea loni zůstala čtvrtým největším dodavatelem uhlí na čínský trh.

Před třemi dny ale Čína odmítla zásilku uhlí z KLDR v hodnotě asi jednoho miliónu dolarů (přes 25 miliónů Kč). Stalo se tak den poté, co KLDR provedla test rakety středního doletu, který byl v rozporu s mezinárodními sankcemi.

Čína je prakticky jediným spojencem KLDR a hlavním poskytovatelem hospodářské pomoci této chudé zemi. V poslední době ale sílí rozhořčení Pekingu nad zbrojními testy Severní Koreje.

Větší tlak na KLDR požadovali i Američané

OSN kvůli jaderným a raketovým testům uvalila na KLDR v roce 2006 sankce. Byly několikrát zpřísněny, Pchjongjang ale od svého kontroverzního zbrojního programu neustoupil.

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson v pátek na summitu G20 v Bonnu na první schůzce se svým čínským protějškem Wangem I vyzval Peking, aby na Severní Koreu působil všemi dostupnými prostředky, a tak přispěl ke snížení napětí na Korejském poloostrově.

Americký prezident Donald Trump na začátku ledna kritizoval Čínu za to, že podle něj nepomáhá s řešením problémů vyvolaných chováním KLDR.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků