Hlavní obsah
Lidé beze spěchu přecházejí jindy frekventovanou ulici v čínském Wu-chanu. Foto: Aly Song, Reuters

Čína omezila nákupy produktů od amerických farmářů

Čínská vláda nařídila státním zemědělským podnikům Cofco a Sinograin pozastavit nákupy některého zboží od farmářů z USA. Podle zdrojů agentury Bloomberg to souvisí s novým sporem obou zemí ohledně Hongkongu. Bojkot se mimo jiné vztahuje na sóju nebo vepřové maso.

Lidé beze spěchu přecházejí jindy frekventovanou ulici v čínském Wu-chanu. Foto: Aly Song, Reuters
Čína omezila nákupy produktů od amerických farmářů

Čína a USA přitom teprve v lednu po dlouhém vyjednávání a opakovaném zvyšování celních sazeb podepsaly první fázi dohody o podmínkách vzájemného obchodu. Čínský premiér Li Kche-čchiang naposledy minulý měsíc prohlásil, že Peking závazky dodrží.

Nynější pozastavení nákupů přichází po páteční kritice šéfa Bílého domu Donalda Trumpa na adresu Číny v souvislosti s novým bezpečnostním zákonem, který podle kritiků umožní Číně potlačit disent v Hong­kongu a utužit její moc. Trump oznámil, že USA kvůli tomu zruší zvláštní status pro Hong­kong.

Pokud by k tomu došlo, mělo by to dalekosáhlé důsledky pro obyvatele i místní společnosti. Například americké sankce uvalené na Čínu se dosud nevztahují na dovoz z Hongkongu. Pokud by nastala změna, významně by to ovlivnilo hongkongské finanční centrum, které je současně velmi důležité pro komunistickou Čínu.

Oba zmíněné státní podniky jsou podle Bloombergu klíčovými dovozci zemědělských produktů do Číny. Soukromé čínské společnosti zatím americké zboží nakupují dál bez omezení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků