Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Gabriela Krejčová, Novinky

Cigarety mají zdražit až o čtyři koruny. Senát schválil zvýšení spotřební daně

Senát schválil postupné zvyšování spotřební daně z cigaret a dalších tabákových výrobků v dalších třech letech. Sazby se zvýší poprvé k 1. lednu příštího roku a poté od stejného data i v následujících dvou letech. V příštím roce tak může krabička cigaret zdražit kvůli vyšší dani o tři až čtyři koruny.

Ilustrační snímek Foto: Gabriela Krejčová, Novinky
Cigarety mají zdražit až o čtyři koruny. Senát schválil zvýšení spotřební daně

Zvýšení daně se týká nejen cigaret, ale i doutníků, cigarillos a tabáku ke kouření. Vzhledem k tomu, že platný zákon zdanil spotřební daní i surový tabák, dopadne zvýšení daně i na něj.

Novelu zákona o spotřebních daních ještě musí podepsat prezident.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Důvodem pro zvýšení sazeb je hlavně evropská směrnice, která požaduje spotřební daň 90 eur na 1000 kusů cigaret. Slabší kurz koruny by bez zvýšení sazeb při přepočtu požadované sazby způsobil, že by Česko svůj závazek nedodrželo a zemi by hrozily sankce.

Daně tvoří více než 80 procent ceny cigaret – tento podíl přitom v posledních letech ještě stoupá.

Daně tvoří stále větší část ceny cigaret. Údaje jsou uvedené v korunách.

Foto: David Ryneš, Novinky

Korunu oslabila intervence České národní banky v listopadu 2013. Naposledy se spotřební daně u cigaret a tabáku zvýšily loni v prosinci.

Ministerstvo v návrhu počítá s tím, že by rozpočet touto změnou mohl získat v roce 2016 až 3,3 miliardy korun, v roce 2017 až 1,1 miliardy korun a v roce 2018 až 1,4 miliardy korun. Tento propočet však podle ministerstva nezahrnuje případné změny chování spotřebitelů v důsledku zvýšení cen.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků