Hlavní obsah

Paříž trestá kuřáky, za odhození nedopalku pokuta téměř dva tisíce

9. 10. 2015, 20:01 – Paříž
ČTK, znk

Paříž, kde kuřáci ročně odhodí na zem na 350 tun nedopalků, zavedla tvrdé protiopatření. Odhození nedopalku na chodník se trestá pokutou ve výši 68 eur (1850 Kč), oznámila radnice.

Foto: Regis Duvignau, Reuters

Podzimní pohled na Eiffelovu věž.

Článek

Úřady vyzvaly obyvatele a provozovatele nejrůznějších podniků, před nimiž budou kuřáci nařízení porušovat, aby v boji proti tomuto nešvaru pomáhali.

Na chodnících se objevilo na třicet tisíc nových odpadkových košů, kde mohou kuřáci svou cigaretu uhasit, a přispět tak k potřebnému zlepšení čistoty metropole nad Seinou.

Radnice upozornila, že nedopalky nejenže město zohyzďují, ale obsahují i toxické látky, které znečišťují životní prostředí, protože pronikají do půdy a vody.

Kouření bylo zakázáno ve francouzských veřejných budovách, restauracích a barech v roce 2008. Stále ale pravidelně kouří téměř třicet procent Francouzů.

Francouzská vláda se také v rámci protismogových opatření chystá platit lidem za to, že do práce pojedou na kole. Podle ministryně životního prostředí Ségolène Royalové, citované tiskem, dostanou ti, kteří nechají auto doma, 25 centů (přes šest korun) za ujetý kilometr. Týká se to jak zaměstnanců, tak zaměstnavatelů.

Reklama

Související témata:

Výběr článků