Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Chovatelé prasat a krav dostanou půl miliardy. Jde o kompenzace i za ruské embargo

Chovatelé krav a prasat dostanou od Evropské unie i z českého rozpočtu jako mimořádnou podporu 559 miliónů korun. Schválila to v pondělí vláda, oznámil na Twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Přebytky na trhu a následný pokles výkupních cen způsobilo mimo jiné ruské embargo na dovoz potravin.

Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Chovatelé prasat a krav dostanou půl miliardy. Jde o kompenzace i za ruské embargo

Stát začne peníze vyplácet do konce roku. Jde o součást intervenčního balíčku, ve kterém Evropská komise přerozděluje 500 miliónů eur (zhruba 13,5 miliardy korun), aby pomohla zemědělcům postiženým cenovou krizí.

Část peněz dostanou chovatelé krav pouze v případě, že sníží svou mléčnou produkci. Nesmějí ale chovy úplně zavřít. Čeští producenti mléka již slíbili, že sníží výrobu o 13 700 tun.

Česká produkce se doposud zvyšovala, v letošním druhém čtvrtletí nákup mléka od zemědělců meziročně vzrostl o 1,1 procenta na 634,8 miliónu litrů.

Mléko prodávají pod náklady

„Na chovatele dojnic a prasat těžce dolehla celoevropská krize v těchto sektorech. Nechceme, aby museli snižovat stavy zvířat, nebo dokonce ukončit výrobu. Proto jsme využili nařízení Evropské komise, které členským státům umožňuje poskytnout zemědělcům kompenzace za jejich ztráty," uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Toto opatření by mělo snížit evropskou nadprodukci. Evropská komise doufá, že se tak alespoň částečně zvýší výkupní ceny mléka. Dlouhodobě prodávají zemědělci mléko pod výrobními náklady.

Ruské embargo a snížená čínská poptávka

Nová mimořádná podpora není první, kterou zemědělci dostávají. V předchozím balíčku čeští chovatelé získali 600 miliónů korun. Přebytky na trhu, a následný pokles výkupních cen pod nákladové, způsobily mimo jiné snížená čínská poptávka a ruské embargo na dovoz potravin. K zákazu dovozu mléčných výrobků a masa Rusko sáhlo v odvetě za západní sankce kvůli anexi Krymu.

„U vepřového masa jsou obtíže na trhu spojeny především se zákazem dovozu v důsledku vypuknutí afrického moru a ruského zákazu dovozu, potíže na trhu s hovězím a telecím masem jsou vedlejším účinkem narušení trhu s mlékem," informovalo vládu ministerstvo zemědělství.

V srpnu začala v ČR výkupní cena mléka po více než dvou letech růst, stoupla o deset haléřů. Zemědělci však stále prodávají litr mléka zhruba za 6,20 Kč za litr, tedy dvě koruny pod výrobními náklady.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků