Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Česku hrozí, že přijde o investice za desítky miliard. Stojí za tím Brusel

O investice v řádu desítek miliard korun může přijít Česká republika v souvislosti se změnami připravovanými Evropskou komisí, pokud jde o pravidla státní podpory. Evropští komisaři ve čtvrtek totiž poprvé diskutovali o návrzích, které pro programové období 2014 až 2020 počítají s výrazným omezením státní podpory pro velké podniky. Komise bude změnu pravidel schvalovat 5. června.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Česku hrozí, že přijde o investice za desítky miliard. Stojí za tím Brusel

Právě velké podniky přitom tvoří naprostou většinu příjemců investičních pobídek. Záměr EK vzbudil kritiku už v polovině loňského roku. Velké podniky jsou teď roztrpčené z toho, že EK během konzultací k předpisu nevzala v potaz jejich námitky a ponechala návrh v původní podobě.

Společnosti se obávají hlavně ztráty konkurenceschopnosti a snížení atraktivity Česka i EU pro zahraničí investory. Plánovaná změna pravidel kvůli nové administrativní zátěži výrazně omezuje možnost firem nad 250 zaměstnanců získávat investiční pobídky.

Konec s atraktivními podmínkami pro investory

Česko by tak nebylo schopno nabídnout investorům atraktivní podmínky v oblasti veřejné podpory. „Hlavními konkurenčními zeměmi pro ČR jsou zejména země V4, ve kterých z důvodu nižšího HDP ve vybraných regionech zůstává míra veřejné podpory v rozmezí 25 až 50 procent,“ uvedla mluvčí agentury CzechInvest Adéla Tomíčková.

„Investiční pobídky pomohly vytvořit desítky tisíc nových pracovních míst. Průmysl prochází obtížným obdobím, jakékoli překážky omezující tvorbu nových pracovních míst jsou pro český průmysl nepřijatelné,“ řekl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.

Plán EK počítá od příštího roku se snížením veřejné podpory pro velké firmy ze současných 40 na 25 procent. Komise své návrhy vysvětluje nižšími dopady na hospodářský rozvoj než v případě malých a středních podniků. Jako další důvod omezení podpory zmiňuje tzv. relokaci, tedy to, že velké podniky po ukončení podpory odcházejí do jiného regionu.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků