Hlavní obsah
Ilustrační foto. Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Česko v pololetí dostalo z EU 40,2 miliardy

Česká republika v pololetí získala z rozpočtu Evropské unie 40,2 miliardy korun, zatímco do něj odvedla 25,2 miliardy korun. Přebytek tak činil téměř 15 miliard korun a je to o osm miliard více než o rok dřív.

Ilustrační foto. Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Česko v pololetí dostalo z EU 40,2 miliardy

Za růstem stojí zejména lepší čerpání prostředků ze strukturálních fondů, které již nebylo tolik poznamenáno pozastavením proplácení operačních programů, jako tomu bylo v první polovině roku 2012.

Česko tak zůstalo stejně jako v předchozích letech čistým příjemcem peněz z EU.

Zásadní význam pro pololetní výsledky měly podle zprávy ministerstva financí především příjmy ze Společné zemědělské politiky (SZP). ČR takto obdržela za první pololetí letošního roku 27,8 miliardy korun, přičemž přímé platby činily 20,9 miliardy korun a prostředky na rozvoj venkova dosáhly 6,79 miliardy korun.

„Prostředky na přímé platby pro ČR v tomto ohledu každoročně rostou, což odpovídá dohodnutému přibližování přímých plateb v ČR na úroveň v zemích EU-15,“ uvedlo MF.

Celkově od 1. května 2004, tedy od vstupu do EU, do konce letošního června odvedla Česká republika do rozpočtu EU 326,4 miliardy korun a získala 591,4 miliardy korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků