Hlavní obsah
Foto: Milan Malíček, Právo

České spořitelně v pololetí stoupl zisk na téměř osm miliard

České spořitelně, největší tuzemské bance podle počtu klientů, vzrostl v pololetí čistý zisk meziročně o 2,6 procenta na 7,9 miliardy korun. Za růstem zisku je větší objem poskytnutých úvěrů či rostoucí výnosy z úroků, informovala v úterý banka.

Foto: Milan Malíček, Právo
České spořitelně v pololetí stoupl zisk na téměř osm miliard

„I ve druhém čtvrtletí jsme dokázali udržet vysoké tempo růstu úvěrů, ať se jedná o hypotéky pro domácnosti, nebo úvěry korporátnímu sektoru. Výborné obchodní výsledky se projevily i v nárůstu provozních výnosů,” komentoval čísla předseda představenstva České spořitelny Tomáš Salomon.

Do nárůstu provozního zisku se podle banky promítl zejména vyšší čistý úrokový výnos. Ten stoupl díky vyšším úvěrovým obchodům a čtyřem nedávným zvýšením úrokových sazeb Českou národní bankou. V pololetí stoupl čistý úrokový výnos o 6,5 procenta na 13,1 miliardy korun.

Čisté výnosy z poplatků a provizí klesly o 4,2 procenta na 4,3 miliardy korun, a to v souvislosti s klesajícími příjmy z platebních služeb. „Na druhou stranu se zvýšil příjem poplatků z transakcí s cennými papíry, správy finančního majetku a z prodeje pojišťovacích produktů,” uvedla banka.

Čistý zisk z obchodních operací se v meziročním porovnání snížil o 26,7 procenta na jednu miliardu korun. Za tímto výsledkem je podle banky pokles výnosu z cizoměnových transakcí, z obchodování s cennými papíry a mimořádná poptávka po zajišťovacích obchodech v loňském 1. čtvrtletí v souvislosti s ukončováním devizových intervencí ČNB.

Mateřská Erste vydělala 20 miliard

Celkové provozní výnosy se zvýšily o 1,2 procenta na 18,6 miliardy korun. Celkové provozní náklady vzrostly o 1,5 procenta na 9,2 miliardy korun, a to kvůli rostoucím personálním nákladům. Hrubý objem klientských úvěrů meziročně vzrostl o 10,4 procenta na 683,7 miliardy korun.

Česká spořitelna je největší bankou v ČR podle počtu klientů, ke konci června jich měla 4,64 miliónu. Mateřské Erste Bank stoupl v pololetí zisk o 24 procent na 774,3 miliónu eur (téměř 20 miliard korun). Erste Bank je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků