Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

České poště zkolaboval počítačový systém, nešlo platit složenky ani SIPO

V důsledku hardwarové chyby došlo ve středu kolem třetí hodiny odpoledne ke kolapsu počítačového systému České pošty. Nefungovaly on-line služby, možné bylo pouze odbavování dopisů a balíků. Uvedla to mluvčí České pošty Marta Selicharová s tím, že problém se týkal všech poštovních poboček na území České republiky. Podle ředitele odboru komunikace Iva Mravinaca se kolem půl šesté začal systém zvolna rozjíždět.

Foto: Profimedia.cz
České poště zkolaboval počítačový systém, nešlo platit složenky ani SIPO

Podle Mravinaca pošta očekávala, že problém potrvá minimálně do čtvrtečního rána.

„Jedná se o výpadek kritického prvku centrální komunikační infrastruktury,“ informovala Novinky krátce po výpadku Selicharová.

Mravinac původně poskytl Novinkám stejnou informaci. Přímo také poradil, aby lidé na poštu během středy už raději nechodili, neboť většina služeb je zcela ochromena a nepůjde je zřejmě nahradit ručními procesy.

Podle něj od 15. hodiny selhal hardware hlavní části komunikační elektronické struktury pošty. Jak uvedl, nešlo platit například nájem prostřednictvím poukázek SIPO ani další složenky, protože poště by se nespárovala informace o zaplacení s daty o transakci, které má uložené na počítačích.

Czech Point také nefungoval

„Děláme všechno, co můžeme, ale určitě to potrvá minimálně celou noc, než se hardware zprovozní,“ předpokládal původně Mravinac. Zdůraznil, že pošta v žádném případě nebyla schopna odhadnout, jak dlouho toto její ochromení bude trvat.

Selicharová také doplnila, že mimo provoz se ocitl i Czech Point. Za způsobené problémy se pošta lidem omlouvá.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků