Hlavní obsah
Vlaková souprava RegioPanter Foto: Ivan Blažek, Právo

České dráhy nakoupí pro jižní Moravu sedm RegioPanterů za skoro miliardu

Za 943 miliónů korun nakoupí na základě uzavřené smlouvy České dráhy (ČD) od společnosti Škoda Vagonka sedm souprav RegioPanter. Začnou jezdit v Jihomoravském kraji nejpozději od poloviny roku 2015. Uvedla to mluvčí ČD pro Moravu Kateřina Šubová.

Vlaková souprava RegioPanter Foto: Ivan Blažek, Právo
České dráhy nakoupí pro jižní Moravu sedm RegioPanterů za skoro miliardu

RegioPantery by měly nahradit staré pantografy na trati z Brna do Letovic. „Nové elektrické nízkopodlažní jednotky výrazně zkvalitní cestování na této důležité a velmi vytížené lince, kde z poloviny nahradí čtyřicet let staré soupravy,“ uvedl ředitel odboru regionální dopravy ČD Ivo Toman.

ČD na této lince, která vede i přes okresní Blansko, od loňského prosince zavedly ve špičce interval 15 minut.

Pantery už po republice jezdí

Pět jednotek bude třívozových a dvě dvouvozové, jedná se o řady 640 a 650, které mohou jezdit na obou proudových systémech, které se používají na území České republiky. Od loňského roku jezdí jednotky RegioPanter například v severních Čechách, na Královéhradecku a Pardubicku, v Olomouckém a Jihočeském kraji.

„Nová vozidla budou na rozdíl od současných provozovaných bezbariérová, budou mít dostatek místa pro kočárky i kola a mají také audiovizuální informační systém. Ve vozech je klimatizace. První vozidla už by měla začít jezdit příští rok v létě,“ uvedl Toman.

Jednotky mohou jezdit rychlostí až 160 kilometrů za hodinu. Ve dvouvozové variantě je 145 míst k sezení, v třívozové 237. „RegioPanter je také velmi bezpečné vozidlo, které jako jedno z prvních svého typu splňuje přísné ,crashové‘ normy,“ doplnil Toman.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků