Hlavní obsah
Podnikatel Daniel Křetínský je jedním z akcionářů EPH. Foto: Jan Handrejch, Právo

Česká firma EP Energy koupila německou elektrárnu Buschhaus

Česká společnost EP Energy, kterou vlastní Energetický a průmyslový holding (EPH), koupila od německé skupiny E.ON dolnosaskou uhelnou elektrárnu Buschhaus a přilehlý uhelný důl Schöningen. Uvedl to mluvčí EPH Daniel Častvaj. Transakce bude vypořádána do konce roku, její hodnotu firmy nezveřejnily.

Podnikatel Daniel Křetínský je jedním z akcionářů EPH. Foto: Jan Handrejch, Právo
Česká firma EP Energy koupila německou elektrárnu Buschhaus

Elektrárna Buschhaus má výkon 390 megawattů. V provozu je od roku 1985 a v roce 2002 prošla modernizací. E.ON plánoval uzavření elektrárny v roce 2017, poté co dojde k vyuhlení dolu Schöningen. EP Energy ale chce elektrárnu provozovat dlouhodobě, dodávky uhlí ze Schöningenu nahradí surovinou ze svého německého dolu Mibrag.

Po převzetí elektrárny Buschhaus se celkový výkon elektráren EP Energy v Německu zvýší na 900 megawattů.

Elektrárna Buschhaus patřila až do své modernizace k největším producentům emisí oxidu uhličitého (CO2) v Německu. Její dominantou je 307 metrů vysoký komín, nejvyšší v celé zemi. Ročně vyrobí okolo 2,5 miliardy kilowatthodin proudu.

Za devět let má v Německu odzvonit jádru 

Německo se chystá do roku 2022 uzavřít všechny jaderné elektrárny v zemi. Energetické koncerny proto věří, že uhelná zařízení mají budoucnost, neboť budou nezbytné pro udržení stability německých přenosových sítí. Elektřina z hnědého uhlí v současnosti pokrývá 26 procent německé spotřeby.

EP Energy byla v roce 2012 největším dodavatelem tepelné energie v Česku, druhým největším domácím výrobcem elektřiny a zaujímala třetí pozici v těžbě uhlí v Německu. Působí především v ČR a v Německu, v menší míře pak podniká i na Slovensku. Letos v prvním pololetí měla EP Energy zisk před úroky, daní a odpisy (EBITDA) 220 miliónů eur (zhruba 5,7 miliardy korun).

Jediným vlastníkem EP Energy je EPH. Akcionáři EPH jsou skupiny PPF a J&T a Daniel Křetínský.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků